Kış Şartları

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bu hafta kar yağdı. Nereye yağdı? Ülkenin her yerine. Çanakkale de yüksek yerlerin haricinde pek etkili olmadığını gördük.

Diğer ilerin ve ilçelerin durumu çok da iç açıcı değildi. Yollar kapandı belediyeler patinaj yaptı. Hükümet elemanları akıl dışı davrandı. Memleketin en önemli kara yolları kar yüzünden kapandı jandarma yolu kesti. Yolcu yolda kaldı. Yol neden kapandı? Hükümete ve Almanlara göre kar yüzünden kapandı. Neden açık kalamadı? İmkânlar vardı araç gereç fazlasıyla vardı ne oldu da yollar kapandı açılamadı bir sürü saatler insanlar araçlarının içinde mahsur kaldılar.  Haberlere göre beş bin araç kar yüzünden yolda kalmış. En önde kar yüzünden sağa sola kayan yolu kapatan araçların durumu diğer araçların sıkışmasına neden olmaları hiç mi hiç önemli değil. Önemli olan beş bin aracın yolda kalması gibi sığ bir haber. En önde aracını kaydıran mal ve arkasından gelen ikinci mal yüzünden yolda kalan dört bin dokuz yüz doksan sekiz araç haberlere beş bin araç olarak geçiyor. Adaletsizlik her yerde var.

Kış lastiği ile kar lastiğini ayıt edemeyen mal sürücü, hayatında zinciri boynunda gören mal sürücü nasıl yolda zincir taksın adam hayatında görmemiş. Haberlerde izliyorum hiçbir araçta patinaj zinciri gözükmüyor. İnsanlar otomobillerini oldukları yere kilitleyip evlerine gidiyorlar ve sonra gelsin eleştiriler. Oldu. Sürücüler karda, buzda, fırtınada ve yağmurda sürüş eğitimi almalarının mecbur olması gerektiğini düşünüyorum. Doğu Anadolu da sürücüler şartlara uygun teknikler ve beceriler geliştirdiler bizler ise yollarda sürünmeye devam ediyoruz.

Önümüzde daha fazla kış şartları var. Aman dikkat tedbiri elden bırakmayın. Aracınızda zincir, çekme halatı ve takoz mutlaka bulundurun. Sert havalarda mecbur olmadıkça yola çıkmayın. Eğer yola çıkacak iseniz en önemlisi yanınızda sizden daha akıllı, sağduyulu birinin olmasına dikkat edin. Sağlıcakla kalın.

TEKNİK

Kış Lastiği Mi, Kar Çorabı Mı?

“Türkiye’nin çoğu yerinde sadece 2 gün boyunca yağan kar için, kış lastiği, gerçekten gerekli mi? Yoksa, şu kar çorapları, bizi kurtarır mı?..”

Sorunun cevabı gayet basit aslında. Bazen insanlar güvenlik adı altında paranoyak davranışlar gösteriyorlar. Örneğin; yeni çıkan kış lastiği yasası. Her sene kasım ayında bu paranoya tekrar ediyor. Yok Antalyada kış lastiğine ne gerek varmış. Kar mı yağıyormuş. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşmüyormuş falan filan. Bu olumsuz konuşmalar havalarda uçuşuyor.

Ancak hiç kimsenin üretici firmaları düşündüğü yok. Türkiye de tek bir tane patinaj zinciri üreten fabrika var. Bu fabrika yılların birikimi ile kaliteli üretim yapmakta. Kış şartlarının ağır olduğu yollarda olmasa olmazı olan patinaj zinciri otomobillerimizde bulunması lazım avadanlıklardan. Kar yağışı ile yollarda perişan olan sürücüleri tv kanallarında görüyoruz. Oysa kullanılan lastiğin özelliği veya patinaj zinciri veeee şimdi zincir yerine kullanılan lastik çorapları hem aracın hem de yolcunun güvenliği için varlar hiç kar yağmayan yörelerimizde kış lastiği kullanımının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Hava sıcaklığını +7 derece ( yedi ) altına düşmeyen şehirlerde bu tip lastik gereksiz yatırım diye düşünüyorum. Bunun yerine otomobilde mutlaka Kar zinciri veya yeni çıkan kar çorabının bulunması şart. Çıkan kanun değişirmi bilmiyorum ama kontrol mekanizması ve mülki amirler inisiyatif kullanmalılardır.

Bölgemiz yarı ağır kış şartlarına uygun iç kesimler ile beraber düşünecek olursak kış lastiği mantıklı. Ticari araç veya özel diye ayrım yapılmasını doğru bulmuyorum.  Takılacaksa hepsine uygulanması gerekli diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalın. Yollara hıza dikkat edin. Alkollü araç kullanmayın. Sevgiler.

 

EYYYYYY KOVALAKUSSS

Dünyada iki tip arazi aracı vardır. Biri standart yol koşulları dışında gidebilen arazi araçları diğeri ise Rus yapımı arazi araçları!

Eğer gerçekten sınırları zorlamak ve her türlü arazi koşullarını geçmek istiyorsanız seçmeniz gereken adres kesinlikle Rusya. TechnoImpulse Kretch Z210-01 adı verilen bu canavar Hyundai’nin turbo dizel motorundan güç alıyor. Bu motor manuel bir vites kutusu sayesinde aktarımını sağlıyor. Güçlendirilmiş dört çeker sistemi sayesinde geçilmesi zor yollar onun için çocuk oyuncağı halini alıyor. Son hızı ise sadece 55 km/s. Bu eşsiz arazi aracı – 60 derece ile 55 derece arası hava koşullarında görevlerini gerçekleştirebiliyor. Karda sağda solda kalmak istemiyorsan senin için on numara bir araç olduğunu düşünüyorum hayırlı olsun önümüz kış şartlar zor

GÜLMECE


Bu haber 26/01/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 1174 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com