“Sınırlarını yetişkinlerin belirlediği bir tatil olmalı”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz hafta öğrenciler karnelerini alarak, uzun zaman sonra yüz yüze eğitim gördükleri ilk dönemi geride bıraktılar. Bir buçuk sene evden eğitim ardından sonra okul sıralarına geri dönen çocuklarda görülen dikkat eksikliği gibi konulara açıklık getiren Uzman Psikolojik Danışman Esen Acarer Kahya, ayrıca öğrencilerin tatil dönemini nasıl geçirmesi konusunda da tavsiyelerde bulundu.

Çocuklar tekrar okula döndüğünde eğitimciler ve aileler, en çok dikkat eksikliği, disiplinsizlik gibi sorunların ortaya çıktıklarını belirttiler. Bu sorunun nedeni ve farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Uzman Psikolojik Danışman Esen Acarer Kahya, tatile giren öğrencilerin bu döneminin nasıl değerlendirmesi gerektiği yönünde de ipuçları verdi.

Uzman Psikolojik Danışman Esen Acarer Kahya, öğrenciler de görülen dikkat eksikliği, motivasyon düşüklüğü gibi durumların yetişkinler de görüldüğü söyleyerek, “Pandemi döneminde bu daha çok arttı. Bunun en büyük sebebi ekrana maruz kalmamız. Farkında olmadan bile daha çok ekrana maruz kaldık ve ekrana bakmak dikkat süresini kısaltır. Yetişkinler olarak bunu yaşıyorsak, özellikle ilkokul çağındaki çocuklara baktığımızda, nasıl yaşamasınlar? Dersi ekrandan aldılar, oyunu oradan oynadılar, akrabaları, arkadaşları ile oradan iletişim kurdular. Bu çocuklar uyku ve yemek dışındaki vakitlerini ekran karşısında geçirdiler. Biz tekrar çocukları okula aldık ve ‘şimdi 40 dakika dikkatini vererek ders dinle’ dedik fakat bu çok zor” şeklinde anlattı.

“Öncelikle çocuklar birbirileri ile ilişki kurmayı hatırlasınlar”

Kahya, tekrar yüz yüze eğitime dönülen bu senenin ilk dönemini, eğitimcilerin ve ailelerin geçiş süresi olarak tanımlamalarının yararlı olacağını vurgulayarak, “Çocuklar, pandemi döneminde şunu da deneyimledi; ‘Evden eğitim oluyormuş, neden o zaman okula gidiyorum?’. Bu durumu sorgulamaya başladılar, özellikle ergenlerde bu durum fazlasıyla görüldü çünkü halledilebilir bir olaymış gibi gördüler. Oysa okulda akranlarıyla iletişim kuruyor, problem çözüyor, sosyal becerilerini geliştiriyor. Bir sürü kazanımı var okulda eğitim görmenin. Belki bu ilk dönemi, tüm bu durumu geçiş dönemi olarak görmek gerekiyor. Eğitimcilerin de bir müfredat telaşı var ama öncelikle çocuklar tekrar okula alışmayı, birbirileri ile ilişki kurmayı hatırlasınlar; gerisi gelecektir” ifadelerini kullandı.

“Normal bir eğitim öğretim dönemi geçirmedik”

Ailelerin de eğitimciler ile birlikte benzer telaşlara düştüklerini söyleyen Esen Acarer Kahya, “Aileler de evde ‘hadi ders çalış’ cümlelerinin dışında başka bir ilişki kurmayınca, o zaman çocuklara iyice kopuyor. Çocuğun yapısına göre disiplinsizlik de ortaya çıkıyor ya da içe kapanma daha fazla ortaya çıkıyor, dersler kötüleşiyor. Unutmamamız gerekir, normal bir eğitim öğretim dönemi geçirmedik. Hala hastalığın devam ettiği, pandemi yöntemleriyle sürdürmeye çalıştığımız bir eğitim sisteminden söz ediyoruz” diyerek belirtti.

“Tatil döneminde ne istediklerini sormak çok önemli”

Sömestr tatiline giren öğrencilerin aileleri için tavsiyelerde bulunan Psikolojik Danışman Kahya, “Bunun adı tatil, bu yüzden tatil gibi yaşanmalı ama sınırlarını da yetişkinlerin belirlediği bir tatil olmalı. Çocukların da tatil döneminde ne istediklerini sormak çok önemli. ‘Bu tatili nasıl geçirmek istiyorsun’, sorusu çocuklara yöneltilmeli. Belki izlemek istediği bir film listesi var ya da okumak istediği kitaplar, görmek istediği yerler var. Bazen çocukları çok es geçip, kendi kendimize planlayıp dahil ediyoruz. Bu yüzden çocuklarla konuşulup, ‘sunabileceklerimiz şunlar, sen neler istersin’ gibi her aile kendi standartları ölçüsünde söz hakkı tanıması çok önemli” tavsiyelerini paylaştı.

“Birlikte ailecek yapılacak şeyler sınırsız “

Kahya, tatilde tüm aile bireylerinin birlikte geçireceği vaktin artmasının olumlu olacağını dile getirerek, “Tatil dediğimiz şeyin bu anlama gelmesi çok önemli. Çalışan anne, babalar var ama gün planlanabilir. İşten sonra çocuklarla yapılabilecek etkinlikler, hafta sonu yapılacak doğa etkinlikleri önerebilirim. Birlikte ailecek yapılacak şeyler sınırsız. Sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılmaktan çekiniyorsanız birlikte evde film izlersiniz, bir mutfak günü organize edilebilir ve beraber yemekler pişirilebilir. Bunlar ailecek yapılacak etkinliklere örnek olabilir. Daha küçük gruplarda ev buluşmaları organize edilebilir. Açık havada, parkta da olabilir ama çocukları muhakkak bir araya getirmek ve akranlarıyla bir arada olmalarını sağlamak çok önemli” dedi.

“Çocukların sınırlara ihtiyaçları vardır”

Kahya, çocukların, günlük rutinlerinin çok da bozulmaması gerektiğini düşündüğünü söyleyerek, “Tatil diye gece geç saatlere kadar oturmaları, öğlene kadar uyumalarını doğru bulmuyorum. Robot değiliz, tabi ki bu kurallar esneyebilir fakat çocukların sınırlara ihtiyaçları vardır. Tatil de olsa ne yapacaklarını, nasıl yapacaklarını bilmeleri önemli. Bu yüzden günü planlamaları önemli. Bu planlamanın içinde muhakkak 30-40 dakikalık ders çalışması, ödevler yapılabilir. Son güne sıkıştırmaktan ziyade, planlı programlı gitmek ve bu planı da çocukla beraber yapmak önemli. Hiç bir çocuğun böyle bir gücü yok. ‘Ben planladım ve oturuyorum, dersimi yapıyorum’, diyecek çocuk veya genç yok. Yetişkinler olarak biz zor yapıyoruz, onlar nasıl yapsın. Burada anne-babaların devreye girmesi çok önemli” şeklinde anlattı.

“Ev temizliğinde yaşına göre sorumluluklar verilsin”

Çocuklara, tatil döneminde ev içi sorumlulukların verilmesinin gelişimde büyük katkısı olduğunu açıklayan Psikolojik Danışman Kahya, “Çocuklar kalktıklarında önünde kahvaltı, sonrasında hemen ekran başına geçmesi olmaması gerekiyor. Kahvaltısını hazırlasın, yatağını toplasın, gerekirse ev temizliğinde yaşına göre sorumluluklar verilsin. Her çocuk için bu planlanabilir. Aslında okul varken de çocukların bir sorumlulukları olması gerekiyor ama özellikle bu tatil döneminde planlamak çok önemli” diye anlattı.

Gizem Tuğçe Bayhan


Bu haber 25/01/2022, Salı günü yayınlandı, 615 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com