Önce Ulaşım Şimdi Elektrik

2022 yılında, kar fırtınasından önce, zam fırtınası başlamıştı. Zam fırtınasının etkileri ise faturalar kesilmeye başladıkça ortaya çıkıyor. Çanakkale’de, geçtiğimiz hafta öğrenciler Çanakkale Belediyesi’nin zamlı ulaşım tarifesini protesto etmişlerdi. Bugün ise elektrik faturaları isyan ettirdi. Aralık ayında tüketilen elektriğin faturasının Ocak ayı tarifesine göre hesaplanması ve elektrik faturalarının cep yakması, şirket önünde basın açıklamasına neden oldu. TKP Çanakkale İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada “Aralık ayında kullandığımız elektriği de Ocak ayında ilan edilen tarifeye göre hesapladılar. Yaptıkları fahiş zamlar yetmedi, bir de usulsüzlükle karlarına kar katmaya çalışıyorlar. Sonra da bize evdeki fişleri çekin diyorlar” denildi.

2022 yılının başında başlayan zam fırtınası, vatandaşı zor durumda bırakmaya devam ediyor. Su, ulaşım, doğalgaz, elektrik, akaryakıt derken zam yapılan kalemlere artık vatandaş yetişemiyor.

Geçtiğimiz hafta üniversite öğrencileri, Çanakkale Belediyesi önünde zamlı ulaşım tarifesini protesto etmişlerdi. Öğrencilerden sonra ise TKP Çanakkale İl Örgütü tarafından, elektrik faturaları protesto edildi.

Şirket önünde yapılan basın açıklamasında, “Acilen devletleştirme talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“Ağır bir yoksullaşma yaşıyoruz”

TKP Çanakkale İl Örgütü tarafından konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, “Aylardır ağır bir yoksullaşma yaşıyoruz. Ekmeğimizden suyumuza her şey ateş pahası. Doğalgaza, elektriğe, suya arka arkaya gelen zamlarla birlikte yoksulluğumuz daha da derinleşti. Ocak ayından itibaren kullandığınız elektrik %75 zamlı dediler, adını da kademeli elektrik tarifesi koydular. Biz emekçiler nasıl yapar da Ocak ayında daha az ısınarak, elektriğimizi daha az açarak bu soğukları atlatırız diye hesap yapıyorken bu arkamızda gördüğünüz şirkete; Limak Uludağ’a bu da yetmedi. Aralık ayında kullandığımız elektriği de Ocak ayında ilan edilen tarifeye göre hesapladılar. Yaptıkları fahiş zamlar yetmedi, bir de usulsüzlükle kârlarına kâr katmaya çalışıyorlar. Sonra da bize evdeki fişleri çekin diyorlar. Biz bu düzenin fişini çekeceğiz!

“Soğukta yaşamaya alışmaya çalışıyoruz”

2022 Türkiye’sinde, bizler, karanlıkta ve soğukta yaşama alışmaya çalışıyoruz. Peki neden? Şirketler kârlarını korusunlar diye. Hükümet eliyle tüm enerji kaynaklarımızı zapt eden Sabancılar, Cengizler, Limaklar, Kolinler ve bu yağmadan beslenen başka patronlar kârlarını koruyacak; bizlere ise tek odada hep birlikte oturarak ısınmayı, kombinin derecesini biraz daha düşürmeyi öğütleyecekler. Yok öyle yağma!

“Hadi oradan!”

Elektriğe bir gecede %75 zam yaptılar. Üstelik bu zammı da hükümetin büyük fedakarlığı diye sundular. “Aslında elektriğin fiyatı çok daha pahalanmış ama devlet bu zammın tamamını elektrik dağıtım işi yapan özel şirketlere yansıtmamak için devlet kasasından misli ile para akıtmış”. Hadi oradan!

Bugün Limak Uludağ’ın Çanakkale’de elektrik faturalarımızı hesaplarken gerçekleştirdiği usulsüzlüğe karşı itiraz dilekçelerimizi vereceğiz. Bununla yetinmeyecek; ülkenin dört bir yanında bu büyük soygunla kavga edecek, emekçi halkımıza, soyguncuları ve onları bize musallat edenleri ifşa edeceğiz!

“Ülkemizi seviyoruz”

Ülkemizi seviyoruz. İnsanca yaşanan bir Türkiye istiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı, su, elektrik, doğalgaz gibi tüm insanlığa ait olan zenginliklerin bir kaç kişinin cebini doldurmasına “Dur!” diyoruz.

Acilen devletleştirme talep ediyoruz. Bu doğrultuda; Ülkenin zenginliklerinin ve doğal kaynaklarının yağmalanmasına derhal son verilmelidir” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 25/01/2022, Salı günü yayınlandı, 758 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com