Neler Olacak Neler!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Beşi, altısı birden plan proje yapıyorlar. Bir de görünmeyen müttefikleri var. Daha doğrusu görünmesini istemedikleri, ama oylarına ihtiyaç olduğu ortakları. Bunu, bütün dünya âlem biliyor. Bunlar milleti, aptal, salak zannediyorlar. Kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklardan haberimiz var. Parlamenter sistemin olmayacağını anladılar. Şimdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde, makamları nasıl paylaşırız hesabı içindeler. Tabi ki, Burada en çok isteği olan ve olmazsa olmaz diye direten görünmez ortak, Çetin Ceviz. Davutoğlu da öyle. Yüzde yarım oyu da olsa, eşit paylaşım istiyor. Görünmez ama bilinen ortak, yerinden yönetim. Özerklik. Eyalet sistemlerinin yanında, bir de Anadilde eğitim diye bastırıyorlar. Bakanlıklar da cabası tabi ki. Gelelim anadilde eğitime. Ana dilde eğitim hakkı. Ama bakın. Anadil eğitimi haktır.
Anadilde eğitim ise kabul edilemez. Yani, Ana dil eğitimi başka, Ana dilde eğitim başkadır. Farklı etnik kökendeki vatandaşlarımızın, ana dillerini öğrenme ve kültürlerini yaşatmak haklarıdır. Ve bu korunmalıdır. Ancak, Anadilde eğitim başkadır, anadilin öğretimi başkadır. Prof. Ergun Özbudun Hoca’nın makalelerinde, bunlar açıkça anlatılmaktadır.

Görün olacakları

Urfa Lisesi’nde Kürtçe fizik, Rize Lisesi’nde Lazca matematik, Artvin Ortaokulu’nda, Gürcüce kimya okuttuğunuzu, ayrıca bu gençlere, tek tek, üniversite açmanız gerektiğini düşünün. Birbirine tamamen yabancı yetişmiş, bambaşka dillerle eğitim almış binlerce gençten, tek bir ülkü, tek bir ülke etrafında kenetlenebileceğini hayal etmeye çalışın. Mümkün mü? Bakınız, üniter devlet sisteminin mabedi sayılan Fransa ne yapıyor? Yerel yönetim özerkliği vermiş olmasına rağmen üniter yapısını dili sayesinde koruyor. Okullarında Fransızca zorunlu dildir. Mahkemelerinde, kendi yerel dillerini bile kullanmalarına izin yok. Dünyaca ünlü film festivalleri Cannes’a İngilizce altyazılı film kabul etmiyorlar. Tüm filmler Fransızca olacak. Sokakta bir Fransıza, İngilizce bir şeyler sorun. Dönüp cevap vermezler. Neden? Dillerini ve ülke bütünlüklerini korumak istiyorlar. “Yerel dil ve kültürleri korumak başka şeydir. Ama eğitimi ayrı ayrı dillerle yapmak başka bir şeydir. Dolayısıyla anadilde öğretim ise ayrılmayı getirir. Bunlar ne yazık ki, Anayasanın değişmez maddelerinden olan, dili türkçedir ibaresinin yanına, başka bir dil de eklemek peşindeler. Erdoğan ve Bahçeli düşmanlığı, bunu görmeyi engelliyor. Unutmayın. Başka Türkiye yok. Sağlıcakla kalınız.

 


Bu haber 25/01/2022, Salı günü yayınlandı, 476 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com