Müziğin acı yüzü

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ünlü yönetmen Ezel Akay’ın kariyerini parlatan film, 2004 yapımı Neredesin Firuze’dir. Türk sinemasında az bulunan müzikal filmlerinin içerisinde bir elmas gibi parlar Neredesin Firuze. Film kaset devrinin son anlarını yaşadığı dönemde müzik piyasasına tutunmaya çalışan bir grup insanı anlatır. Filmin başrollerinde Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Demet Akbağ gibi önemli oyuncular yer alıyor. Filmin senaristliğini ise Levent Kazak üstleniyor. Birçok ünlü sanatçı ise konuk oyuncu olarak filmde yer alır.

RENKLİ HAYATLAR

Film alışılmamış bir sinema diliyle beş adamın hikayesini dönemin gerçeklerini de yansıtarak anlatmıştır. Neredesin Firuze Türk sinema tarihinin en iyi sinematografisine sahip. Bunun en büyük nedeni ise usta görüntü yönetmeni Hayk Kirakosyan. Film kendi içerisinde birçok rengi barındırır. O dönemin renkli müzik hayatı, oyuncuların kostümlerinden dahi seyirciye geçer.

Filmde geçen Unkapanı Plakçılar çarşısı aslından İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan Perpa Ticaret Merkezi’dir. Film için Perpa’nın 7.katı yeniden düzenlenmiştir. Filmin ikonik şarkısı Ya evde yoksan bir dönem hepimizin ağzına dolanmıştır. İşte bu filmin hedeflediği amaca ulaştığını yansıtır. Sinema halka ulaşabilmek ister. Neredesin Firuze ise sinemada yeni bir çağ açmış fakat açtıkları çağda yalnız kalmıştır. 2022 yılına geldiğimizde Türk sinemasından müzikal kategorisinde bir film yer alırım. Neredesin Firuze…

 


Bu haber 24/01/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 143 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com