Rahim ağzı kanseri YÜZDE YÜZ tedavi edilebilir!

4 ay önce Manşet Sağlık
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ocak ayının Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri farkındalık ayı sebebiyle Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğü il genelinde, her kadına ulaşmak için çalışmalarına devam ediyor. Özellikle bu ay kapsamında, kurdukları stantlar ve dağıttıkları broşürler ile rahim ağzı ve meme kanserleri ile ilgili bilgi vermek için durmadan çalıştıklarını söyleyen Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Özge Sarıbaş, ‘erken tanının önemine’ bir kez daha vurgu yaptı.

Çanakkale’de rahim ağzı ve meme kanseri için Aile Sağlığı Merkezlerinde, Toplum Sağlığı Merkezlerinde, Sağlık Evlerinde, Sağlıklı Hayat Merkezlerinde ve KETEM’lerde kanser taramaları ücretsiz olarak yapıldığını söyleyen Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Özge Sarıbaş, bu hastalıklar hakkında bilgi vererek, Çanakkale özelinde bu hastalıklara bakış açısını anlattı.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Özge Sarıbaş, öncelikle rahim ağzı ele alarak, “Rahim Ağzı Kanseri kadınlarda görülen en sık 5 kanser türünden biridir. Serviks kanseri, dünya genelinde kadınları en çok etkileyen, etkili tarama yöntemleriyle erken tanınıp tedavi edilebilen ve böylelikle hastalığa bağlı ölüm oranlarının büyük oranda azaltılabildiği kanser türlerinden biridir. Ocak ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlemiş olup dünyanın birçok ülkesinde hastalığa dikkat çekmek üzere çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir” dedi.

“Yüzde 100 tedavi edilebilir”
Rahim ağzı kanserine dikkat edilmesinin önemine dikkat çeken Sarıbaş, “Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır. Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde yüzde 100 tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir durumdadır. Düzenli rahim ağzı kanseri taramasından geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir” şeklinde belirtti.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri
Sarıbaş, belirtilerini sıralayarak, “Rahim ağzında kanser öncesinde gelişen değişiklikler genellikle belirti vermeyip ancak pelvik muayene, Pap testi ve HPV testleri ile erken dönemde tespit edilebilmektedir. Vajinadan artan miktarda veya alışılmadık türde akıntı geliyorsa, sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı gözleniyorsa, yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık gelişmişse, tek ya da iki bacakta şişkinlik varsa, idrar yaparken ağrı gözleniyorsa, normal adet dönemi dışındaki zamanlarda lekelenme tarzında hafif kanama oluyorsa, normalden daha uzun süren veya daha ağır olan âdet kanaması söz konusu ise, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama veya ağrı gözleniyorsa, menopoz sonrası kanama izleniyorsa bir doktora görülmesi çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

“Ameliyat, radyasyon ve kemoterapi ile tedavi edilir”
Doktor Özge Sarıbaş, tedavisini de anlatarak, “Rahim ağzı kanseri ameliyat, radyasyon ve kemoterapi ile tedavi edilir. Bu tedavi seçenekleri hastanın durumuna ve ihtiyacına göre tek başına veya birbiriyle kombinasyon halinde verilebilir. Tedavi kanserin evresine, tümör hücrelerinin türüne ve tıbbi durumunuza bağlıdır” diye konuştu.

En sık izlenen kanserler arasında ilk sırada: Meme kanseri
Kadınların özellikle dikkat etmesi gereken meme kanseri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Sarıbaş, “Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücre gruplarından birinin değişime uğraması ve kontrolsüz olarak çoğalması nedeniyle oluşan tümör sonucu ortaya çıkan bir hastalık. Kanserli doku, önce yakın çevresine sonra, memeye yakın lenf bezlerine yayılıyor. Zamanında tanı konulup tedavi edilmeyen hastalarda kanser diğer organlara yayılarak tedavisi olanaksız evreye geçiyor. Gerek dünyada gerekse ülkemizde en sık izlenen kanserler arasında ilk sırada yer almaktadır” diyerek belirtilerini şu şekilde sıraladı: “Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi; memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesidir. Ayrıca ele gelen yumru (kitle) olsa da olmasa da şu belirtiler de meme kanserinde görülebilmektedir; bir memenin tamamının veya bir kısmının şişmesi (belirgin bir yumru hissedilmese bile), memede ya da meme ucunda ağrı, meme derisinde kaşıntı ve yanmayla belirgin yangısal durum (ekzema, mayasıl), meme ucunda çekilmeler, memede portakal kabuğu görünümü , meme derisinde tahriş, tek taraflı meme ucunda akıntı (özellikle kanlı akıntı), memenin bir kısmında veya tümünde şişlik, memede şekil değişikliği, meme ya da meme ucu derisinde kızarıklık, kabuklaşma, kalınlaşma, koltuk altında yumru (kitle), bazen memede yumru hissedilmeden önce, kanser koltuk altında veya köprücük kemiğinin etrafında şişme veya yumruya neden olabilir.”

Hangi Tarama Bana Uygun?
Doktor Sarıbaş, meme kanseri tedavisi ile ilgili olarak, “Her hastanın tedavisi farklılık göstermekte olup; tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunlarının var olup olmaması gibi birden fazla faktör etkilidir. Meme kanserinde cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Kanser Dairesi Başkanlığı WEB sitesinden meme kanseri ve diğer kanserler için dökümanlara ulaşabilir ve ‘Hangi Tarama Bana Uygun’ linkini kullanarak size en yakın tarama merkezine yönlendirilebilirsiniz” dedi.

Gezici araç ile ilçelere kolaylık
Sarıbaş, ilçelere giderek birçok çalışma yaptıklarını dile getirerek, “Mobil hizmetler ile şehir merkezine ulaşamayan kişilerin bulundukları yere gidilerek hizmet verilmektedir. Gezici mamografi aracı ile Covid Pandemisi öncesine kadar plan dahilinde her ilçeye yönlendirilmekte ve daha önceden hazırlanan tarama gruplarının mamografi çekimi sağlanmaktaydı. 2022 yılı için Şubat ayından itibaren yeniden planlama yapmaktayız. Bunun dışında Rahim ağzı kanseri taraması yapmak için de gezici bir aracımız bulunmakta, ilçelerde hizmet vermeye başlamıştır. İlçelerde bu durum vatandaş için büyük kolaylık olarak değerlendirilmektedir” şeklinde anlattı.

“Büyük bir kadın kitlesine ulaşmış oluyoruz”
“Aile Hekimleri İzlemlerinde Kanser Tarama Programlarına yönlendirme rutin olarak yapılmaya başlandı” diyen Özge Sarıbaş, “Meme Kanseri için 40-69 yaş grubu kadınlar, Serviks Kanseri için 30-65 yaş aralığındaki kadınlar ile Kalınbağırsak kanseri için 50-70 yaş aralığındaki tüm vatandaşlarımız kanser taramaları için yönlendiriliyor ve mümkün olanlar aile hekimliği birimlerinde yapılıyor. Ayrıca İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz, Toplum Sağlığı Merkezlerimiz tarafından gerek ilçe merkezinden gerekse köylerden tarama yaşı uygun olan vatandaşlarımıza bilgi verilerek belediyelerimiz ve muhtarlıklarımızca sağlanan araçlar ile Sağlıklı hayat merkezine kanser taramaları için vatandaşlarımız getirilmektedir. Bakanlığımızca belirlenen özel gün- hafta ve aylarda İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz, Toplum Sağlığı Merkezlerimiz ve Hastanelerimizde çeşitli etkinliklerle ayrıca resmi sosyal medya hesaplarından bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. Böylelikle büyük bir kadın kitlesine ulaşmış oluyoruz. Halkımızın da kanser taramaları konusunda bilgili olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Doktor Özge Sarıbaş, Her yıl Ocak Ayı Serviks Kanseri, Mart Ayı Kolon Kanseri, Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında; AVM’lerde, Pazar yerlerinde, kordonda stantlar kurularak vatandaşlara broşür vererek bilgilendirme yapıldığını açıkladı.

Gizem Tuğçe Bayhan


Bu haber 23/01/2022, Pazar günü yayınlandı, 364 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com