DSİ; “Çanakkaleli çitçimiz kalkınacak”

4 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

DSİ tarafından, Çanakkale’ye yapılan yatırımlarla ilgili bir bilgilendirme paylaşıldı. Kurum tarafından yapılan bilgilendirmede “DSİ’den şehitler diyarı Çanakkale’ye devasa yatırımlar” başlığı kullanılırken, “İnşaatı devam eden 5 baraj ile Çanakkaleli çiftçimiz kalkınacak” ifadeleri yer aldı.

Devlet Su İşleri tarafından, Çanakkale’ye yapılan yatırımlarla ilgili yazılı bilgilendirmede bulunuldu. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız’ın da açıklamalarının yer aldığı bilgilendirmede, hem yapımı devam eden projeler hem de yapımı tamamlanan projeler hakkında kamuoyuna bilgi sunuldu.

Çanakkale’nin Sulama Projeleri Dikkat Çekiyor”

Çanakkale’de yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Çanakkale’de inşa edilen 28 sulama tesisi ile 485.870 dekar zirai arazinin sulamaya açıldı. Böylece Çanakkale’de topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 390 Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

58.250 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…”

Çanakkale’miz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 4 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 4 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 58.250 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Çanakkale zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır” dedi.

Çanakkale’mize 19 Baraj ve 8 Gölet Kazandırdık”

Marmara’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Çanakkale’de ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 121 adet Tesis ile 4.208.412.873 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Çanakkale’de son 19 yılda 19 baraj ve 8 gölet inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 5 Baraj ile Çanakkaleli Çiftçimiz Kalkınacak”

Diğer taraftan Çanakkaleli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Çanakkale’nin su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Bu kapsamda 5 barajın yapım çalışmaları devam etmektedir.

Çanakkale’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz”

Yıldız; “Ayrıca; Çanakkale İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 55 adet taşkın koruma tesisi ile 59 yerleşim yeri ve 39.340 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 9 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli”

Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Çanakkale’de 1 adet iş tamamlanarak toplam 20.130 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Çanakkale ilinde 8 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.

Çanakkale’nin Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor”

Çanakkale’de son 19 yılda 1 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 8,72 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 2,49 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize katkı sunuyoruz. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Haber Merkezi


Bu haber 23/01/2022, Pazar günü yayınlandı, 246 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com