Müjdeler

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Haberlere bakıp politikacıları ve medyayı takip edince zihnimde hep aynı şarkı çalıyor. İki yıl önce kaybettiğimiz Timur Selçuk tarafından bestelenmiş, Yılmaz Onay şiiri “Ekonomi tıkırında”. Fıkır fıkır insanı mutlu eden çok etkili bir müzikal şarkısıdır. Sözleri her daim ülkemizin yaşadığı gerçekleri özetler. Minik bir bölümünü alırsak siz de hak vereceksiniz.

Ekonomi tıkırında
Ekonomi tıkırında
İşsizlik pahalılık
Konjonktür enflasyon
Milletçe fedakarlık
Kriz bunalım derken
Bilançoya bir baktık
Bu yıl iki misli kâr
Hayret şu işe bak sen
Nerden geldi bu kârlar
Kime gitti bu kârlar
Ekonomi tıkırında
Ekonomi tıkırında
Kriz var kriz var
Bunalım var

Müjdeler arka arkaya geldi: Asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına son yılların en yüksek artışı yapıldı. Elektrik faturalarından TRT için kesilen katkı artık alınmıyor. Enerji fiyatlarında devletin  faturanın yarısını ödediği açıklandı. 2022 yılı bütçesinde aslan payının eğitim ve sağlık için ayrıldığını öğrendik. Aya gidecek ilk uzay aracı için bütçede yer verildiği açıklandı. Artık korona aşısı olmayanlar da istedikleri ulaşım aracına PCR testi vermeden binebilecekler. Açıklamadan bir gün sonra uçak yolculuğu için verilen izin uluslara arası sorun olmasın diye geri alındı. 3600 göstergeyi bekleyen memurlar ve emeklilikte yaşa takılanların emeklilik hakları bu sene bitiyor. Döviz fiyatlarındaki artış durduruldu. Faizler düştü. Doğal gaz r bulundu mu? Yakında bulunur merak edilecek bir şey yok. Müjdeler bitmez…

Tiyatroların özgürce oyunlar sergilediği, halkın sanata ve sanatçıya değer verdiği o yıllarda ne güzel eserler çıkmış. Günümüzün, politik kısır döngüler içinde geçtiğini ve üretimin, ekonomiden sanata her alanda durduğunu görünce aklıma hep böyle eski şarkılar takılıyor. Onlara sığınıp mutlu olduğum anlar yaratıyorum. Şarkıyı bulup dinlerseniz sizin de aklınızda kalıp gönlünüze mutlu bir an katacağını düşünüyorum.

 


Bu haber 21/01/2022, Cuma günü yayınlandı, 599 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com