Duygu Toplayıcı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hayat yolunda farklı şeyler yaşayan bizler farklı yaşam bilgisine sahip oluruz. Hepimizin kendi yaşamı için seçtiği donanımlar farklı. Önce ailede değişiyor her şey. Kişi hangi şartların içine doğduysa onu yaşıyor ve yaşatıyor. Bu nedenle kategorize etmek bile kişiye özdeğer duygusunu sorgulatıyor. Yaşadığımız anların hepsi çok kıymetli. Herkesin birbirine öğreteceği değerler var. Bu öylesine bir söz değil. Kendini en üst seviyeye koyanlarda görmüşsünüzdür. Benim tercihim o olmaz. Çünkü ben yaşamdaki tüm insanlardan aldığım duygularla beslenirim. Bilirim ki benim bilmediğim dünyalar hala yaşanıyor. Ben kendimi duygu toplayıcı olarak niteliyorum. Hayatımda olan insanlar ya da anlık karşılaşmalarımda, hep dikkatlice dinlerim. Çünkü ifade ettikleri kendi hayatlarının birer yansıması. Sevgiyi de alırım öfkeyi ama mesele onu nasıl kullanacağımda. Eğer bunu nasıl işleyeceğimi bilmezsem işte o duygular içinde kaybolurum. Bazen inkâr ederim hep başkalarını suçlarım. Hep haklı olurum o zaman ama ne olur beslenme durur. Bilirim ki sürekli kendini haklı çıkaracak bahanelerle hayat yolunu inşa etmek denge değildir. Ne yapmalı o halde. Benim seçimim bana gösterilen duygunun bana neyi aynaladığına bakmak. Eğer biri çok kibirli geliyorsa, ya bana kibirimi aynalıyordur ya da ben bu kibiri bir yerden çok iyi anımsıyorumdur. Bazen yaşar bazen de çok iyi tanımlarsınız. Bu tanımlamaları yapabilmek içinse özgür iradeye ihtiyaç vardır. Bu olmadan bütüne bakamazsınız.

Bende sık sık kendim için hür irademle ne üretiyorum diye bakıyorum. Sonra sorguluyorum kendi kendime ürettiklerim bütüne de katkı mı. Çünkü boş laf üretmek yerine iş üretelim diye bir söz var. Tamam üretelim de bu ürettiğimiz işler sadece kendimize katkıysa orada da bana göre bir eksik var.

Aynalarla dolu hayat yolu bize öğretirken, hür hissedebilenler keyifle geçer bu deneyimden. Çünkü en iyi kendi bilir insan, kendisi için iyi olanı. O ne dedi bu benim için ne düşünür. Özgür bırakın kendinizi. Siz kendiniz yolunuzu inşa ederken, bütüne katkıyı da dikkate almaya bakın.

Sevgiyle…


Bu haber 21/01/2022, Cuma günü yayınlandı, 422 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com