Öğrencilerin talebi çok net

Çanakkale’de öğrencilerin en çok şikayet ettikleri konuların başında ulaşım geliyor. Öğrencilerin bir bölümü ulaşım ücretlerini protesto ederken, bir bölümü ise ulaşım hatlarının revize edilmesi gerektiğini belirttiler.  ÇOMÜ’lü öğrenciler, ulaşım ağında bulunan bazı hatların sadece öğrencileri taşıması gerektiğini belirttiler. Sınav haftasında olan öğrenciler, şimdilerde otobüslerde adeta köşe kapmaca oynuyorlar.

Barınma sorunu, yüksek kiralar, doğalgaz ve elektrik faturalarındaki zamlar, gıda fiyatları, fahiş rakamlar derken öğrencilerin sorunları geçtiğimiz yıllara göre katlanarak arttı. Geçtiğimiz gün öğrenciler, Çanakkale Belediyesi önünde, belediye meclisinin almış olduğu karar kapsamında, toplu ulaşıma yapılan zammı protesto ettiler. Toplu ulaşımda yapılan zammı fazla bulan öğrenciler, zammın geri çekilmesi için seslerini duyurmaya çalıştılar.

Öte yandan final haftası olarak adlandırılan sınav döneminde, içinde bulunduğumuz günlerde öğrencilerin bir bölümü otobüslerde adeta köşe kapmaca oynadıklarını belirttiler. Tamamen dolan araçlar, durakları pas geçerken, öğrenciler araçlarda yer bulmakta zorlandıklarını ve bilhassa sınav dönemlerinde daha fazla araçla hizmet verilmesi gerektiğini özellikle dile getirdiler.

Ç3 hattında yaşanan yoğunluk dolayısıyla, geçtiğimiz gün Troya Caddesi üzerinde araç bekleyen gençler,  “Otobüslerde yer olmadığı için durakları pas geçen araçlara binemeyenler dakikalarca, durakta araç beklemek zorunda kaldılar. Bu bekleme süresinin uzamasından dolayı ise sınava geç kalarak, sınavlarına giremediler” ifadelerini kullandılar.

Öğrencilerin talepleri çok net.

Çanakkale’de yaz aylarında Ç11G olarak hizmet veren Güzelyalı hattına, sadece Güzelyalı’ya gidecek olan vatandaşlar binebiliyor. Öğrenciler aynı uygulamanın, üniversite hatlarında yapılması gerektiğini belirttiler.

ÇOMÜ’lüler, Ç3 gibi Terzioğlu Yerleşkesine çıkan bazı hatlarda, sadece öğrencilerin seyahat etmeleri hem yoğunluğu düşürür hem de gecikmenin önüne geçilir talebinde bulundular. Sınav dönemlerinde yerel yönetimden hassasiyet bekleyen öğrenciler sorunun çözümü için üniversite yönetimine de seslendiler.

ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesinden, her gün Cumhuriyet Meydanı’na, ring usulü seferler düzenlenemez mi? Üniversite ve Çanakkale Belediyesi ulaşım protokolü imzalayarak, hem araçlardaki yoğunluğun hem de sefer saatlerinde yaşanan gecikmelerin önüne geçemez mi? Gün içerisinde ulaşım hatlarında daha fazla öğrencinin ulaşım sağlayabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılamaz mı? Terzioğlu Yerleşkesine giden araçlarda, sadece öğrenciler sunulan hizmetten faydalanamazlar mı?

Tunahan Ünsal


Bu haber 20/01/2022, Perşembe günü yayınlandı, 587 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com