Görüşmeler tamamlandı, gözler Genel Başkanlarda!

5 ay önce Manşet Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, ülke gündemine ait değerlendirmelerini düzenlediği basın açıklamasında, ayrıca 6 partinin çalışmalarını tamamladığının mesajını verdi. Erkek, yakın zamanda partilerin genel başkanlarının kamuoyuna açıklayacaklarını duyurdu.

Sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanan basın toplantısında açıklamalarda bulunan CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, özellikle hukuk üzerine değerlendirmelerini paylaştı.

“Sorumlulardan biri de bu ucube sistem”

Erkek, “Yaşamın her alanında ağır adaletsizlik tablosuyla karşı karşıyayız. Yalnızca adliyelerde değil, ekonomide, eğitimde, sağlıkta, her alanda ama en önemlisi gelir dağılımda büyük adaletsizlik var. Bu gelir dağılımındaki büyük adaletsizlik sonucunda toplum derin bir yoksulluk ile karşı karşıya kaldı. Bunun sorumlularından biri de Türkiye’ye yaşatılan bu ucube sistem. Toplumdaki derin yoksulluğu, yaşanan bu acıların sorumlusu en başta bu ucube sistemi Türkiye’de hayata geçirenler. Parti Genel Başkanlığı, hükümet, devlet, yargı bir kişide birleşti. Tüm güçler bir kişide birleşince tablo ortada” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Erkek, bu tabloyu değiştireceklerini söyleyerek, “Erdoğan, 14.Louis gibi ‘Devlet benim’ diyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir şahıs devleti olmayacak. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz ve ilk seçimden sonra demokratik hukuk devletini mutlaka tesis edeceğiz” dedi.

Ekonomik krizi tedavi edecek olanın hukuk olduğunu vurgulayan Muharrem Erkek, “Türkiye hukukun üstünlüğü sırasında dünyada 117’nci sırada olunca, gerçek enflasyon da yüzde 80’leri geçti. TÜİK’in enflasyonu bile, kimse inanmadığı halde, yüzde 36. Bu topraklarda hala daha yatağa aç giren çocuklar varsa, işsizlik daha da önemlisi umutsuzluk karşısında intihara sürüklenen gençler varsa, adaletten asla söz edilemez. Bunların tüm sorumlusu, bu adaletsizliği yaşatanlar, adaleti yok edenler” şeklinde konuştu.

“Öbür tarafta Beştepe Külliyesi’nde Saray’ın sıcak odalarında, dört beş maaş alarak yaşayanlar da var. Bir tarafta zamlar altında işsizlik, yoksulluk altında ezilen vatandaşlar, diğer tarafta yandaşlar” diyen Erkek, gerçekleştirilen davalarla ilgili örnekler verdi.

“6 parti çalışmalarımızı tamamladık”

Milletvekili Erkek, ilk seçimde iktidar olacaklarını söyleyerek, “6 parti çalışmalarımızı tamamladık. İlk seçimde iktidar olduktan sonra Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı da Türkiye’nin 13’ncü cumhurbaşkanı olacak, yeni meclis toplumsal uzlaşmayla birlikte yeni anayasa değişikliğini millete sunacak. Türkiye’nin yeni bir siyaset kültürüne, yeni bir siyaset anlayışına, yeni bir sisteme ihtiyacı var. Türkiye’yi yeniden onurlu, mutlu bir ülke haline getireceğiz. Bir hırsız, her şeyi çalabilir ama kimse endişe etmesin özgür irademizi asla çalamaz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Demokrasi için ittifak yapıyoruz”

Basının sorularını da yanıtlayan Erkek, 6 partinin 4 aya yakın zaman boyunca çalışma yaptığını ve bu çalışmaları tamamladıklarını söyleyerek, “Demokrasi için ittifak yapıyoruz. Hiç bir partinin derdi kendi partisi veya şahsıyla alakalı değil. Meselesi Türkiye meselesi. Bu sistemi değiştireceğiz. 6 parti ortak mutabakat metnimizi tamamladık. TBMM’de son çalışmamızı gerçekleştirdik. 6 parti ortak mutabakat metnini sayın genel başkanlara sunduk. Şimdi süreç takdir genel başkanlarda. En yakın zamanda sayın genel başkanlar bir araya gelecek ve kamuoyuna gerekli mesajları verecekler” diye konuştu.

Gizem Tuğçe Bayhan


Bu haber 19/01/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 335 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com