Zabıtaya görev

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Daha önceleri otomobillerin ve motorlu, motorsuz araçların kaldırım işgal kontrolleri, Belediye Zabıtaları tarafından yapılıyordu. Sonradan bu değiştirilerek, Trafik Polislerine verilmişti. Bu da, zaten yükü çok olan Trafik polislerinin işlerini daha da artırmıştı. Ayrıca, vatandaşlarda, kafa karışıklığı yaratıyordu. Yönetmelik ile belediye zabıtasına, yaya yoluna, kaldırımlara, otobüs duraklarına,  erişilebilir rampa önüne park eden araçlara ceza yazma ve araçların buralardan kaldırılmaması halinde en yakın otoparka çektirilme yetkisi verildi.18 Aralık 2021 tarihli 31693 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Belediye Zabıta yönetmeliğiyle zabıta personelinin yetkileri artırıldı.  Yönetmeliğin ilgili maddesini aşağıdaki şekildedir. Belediye sınırları içerisinde yaya yollarını kaldırımları, toplu taşıma araçlarına ait durakları, yangın musluğu, doğalgaz kutusu, yeşil alan, engelli geçişi ve benzeri yerleri motorlu veya motorsuz araçlar ile işgal edenler hakkında, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu doğrultusunda işlem yapmak, bu araçların sahipleri tarafından kaldırılmaması ve sahibinin bulunamaması halinde, yetkili birimlerle en yakın otoparka çekilmesini sağlamak, ruhsatında belirtilen amacı dışında kullanılan motorlu araçları emniyet birimlerine bildirmek.” Yıllardır sıkıntılı bir durum yaratan bu uygulamanın, tekrardan Zabıtaya verilmesi yerinde bir karar olmuştur. Artık, sokak başlarına engelli yollarına kaldırımlara bundan sonra kimse park edip başkasının hakkını kendinde  bulamaz. Ve Zabıta görevini yapıp yetkisini kullanır!

                                 Gülmece

Temel ile oğlu, bir iş için hiç görmedikleri İstanbul’a gitmişler. Küçük bir köyden geldikleri için, her şeye şaşırıp, hayretler içinde kalıyorlarmış. Taksim’de gezerlerken bir otelin içine girmişler, bir bakmışlar ki; demirden duvarlar ve bu duvarlar otomatik olarak açılıp kapanabiliyormuş. Temelin oğlu babasına sormuş:
– Baba, bu ne yahu?
Temel hayatında hiç asansör görmediği için, demiş ki:
– Oğlum, ben böyle bir şeyi hayatımda görmedim, ne olduğunu bilmiyorum. İkisi de büyük bir şaşkınlıkla bu duvarlara bakarken, 120 kiloluk şişman bir bayan açılan duvarlardan küçük bir odanın içine girmiş, duvarlar yine kapanmış ve numaralar birer birer yükselmeye başlamış, daha sonra da numaralar küçülmeye başlamış. Temel ve oğlu şaşkınlık içindeymiş. Birazdan duvarlar yine açılmış, ve dışarıya 24 yaşlarında çok güzel, seksi, zayıf ve sarışın bir bayan çıkmış. Temel gözünü bu bayandan ayırmadan, aceleyle oğluna bağırmış:
– Uşağım, hemen git, ananı al ve buraya getir! Sağlıcakla kalınız.

 


Bu haber 18/01/2022, Salı günü yayınlandı, 438 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com