Beslenme Klişeleri ve Gerçekler

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sağlıklı beslenme, zayıflama veya kilo alma konularında herkesin kendine özgü bir düşüncesi vardır. Peki, bu düşünceler ne kadar doğrudur ya da ne kadarı gerçeği yansıtır? Çok bilinen ama aslının çok farklı olduğu konulara bir bakalım.

İlk olarak, “Ekmeği kes, zayıflarsın.” klişesinden başlayalım. Evet, ekmeği veya ekmek grubuna dahil olan pirinç, bulgur, makarna vb. besinleri tüketmemek kişinin beslenmesinde bir süreliğine kalori açığı oluşturur ve zayıflamasını sağlayabilir fakat bu grup ile sağlanan makro ve mikro besin öğeleri alınmadığında halsiz düşülmeye ve bağırsak sorunları yaşanmaya başlar. Özellikle bu tip beslenen kişilerin diyette kaçamak yapmaya daha elverişli olduğunu ve sağlıksız besinlere yönelim ihtimalinin arttığını söyleyebiliriz. Ekmek grubunun, daha doğrusu karbonhidratın sıfırlandığı beslenme çeşitlerinde kişinin yaşam kalitesi düşer ve her şeyden önce ekmek grubu olmadan beslenmenin sürdürülebilirliği çoğumuz için imkansız olduğundan verilen kilolar tekrar ekmek tüketimiyle fazlasıyla geri alınır. Önemli olan sürdürülebilir beslenmeyi benimsemektir.

Diğer bir klişe olan “Kilo vermek istiyorsan akşam saat 6’dan sonra bir şey yememelisin.” bilgisini de değerlendirelim. Sağlıklı beslenmede daha hareketsiz kalınan akşam saatlerinde bolca beslenmeden kaçınmak en doğrusu fakat beslenme konusunda saatler herkes için belli kalıplara sokulamaz. Kişinin gündüz değil de gece çalışması durumu o kişiye ait beslenme saatlerini değiştirebilir. Genel olarak yatmadan ortalama 3 saat öncesi beslenmenin tamamlanması en doğru tercih olacaktır.

“Zayıflama sürecinde light ibaresi bulunan besinleri düşünmeden tüketebilirsin.” cümlesi de sıkça kulağımıza geliyor. Hiçbir besin light ibaresi yazıldığında sağlıksızdan sağlıklıya ya da kilo aldırandan kilo aldırmayana dönüşmez. Kalori anlamında daha düşük olan bu besinler zayıflamanın vazgeçilmezi değildir. Bu ürünlerin de kalori değerinin olduğu ve sınırlı porsiyonlarda tüketilebileceği unutulmamalıdır.

Özellikle mucize bekleyen kişilerin kalıp cümlesi ise “Sabah aç karna içilen limonlu ılık su yağ yaktırır.” oluyor. Öncelikle hiçbir besin mucizevi ya da kişi için sihirli bir değnek değildir. Yağ yakımı sağlıklı beslenme ve egzersizin bir bütün olması durumunda gerçekleşir. Ayrıca limonlu su mide sorunları olan ya da tansiyon problemi olanlarda ciddi olumsuz etkiler oluşturabilir.

Son olarak nasıl kilo alabilirim sorusuna verilen “Kilo almak için yatmadan hemen önce paketli ve şekerli ürünler tüket.” yanıtının bu konuya oldukça sağlıksız bir bakış açısı olduğunu söyleyebiliriz. Bu düşünce, kilo almak isteyenleri kısa süreliğine memnun edebilir. Uzun dönem için bakılırsa paketli ürünler ve aşırı şekerli beslenmek kişinin metabolizma düzenini bozar, hem fiziksel anlamda hem de psikolojik olarak kişiyi yıpratır. Yatmadan hemen önce tüketilen besinler uyku kalitesini olumsuz etkilemekle kalmayıp olası mide sorunlarına da davetiye çıkarır.

Beslenmede klişelerden kaçınmak, zayıflama veya kilo alma için atacağınız ilk sağlıklı adım olacaktır. Haftaya görüşmek üzere…

 


Bu haber 18/01/2022, Salı günü yayınlandı, 456 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com