“Gözlerimizi fahiş zamlara açtık”

1 hafta önce Güncel Manşet Video
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

KESK Çanakkale Şubeler Platformu tarafından, geçtiğimiz gün, saat 13.00’te basın açıklamasında bulunuldu. Maaş bordrolarının yakıldığı basın açıklamasında “Geçinemiyoruz! İnsanca yaşamaya yetecek ücret için bugün bordrolarımızı yakıyoruz” ifadeleri yer aldı.

KESK Çanakkale Şubeler Platformu tarafından, İskele Meydanı’nda, saat 13.00’te basın açıklamasında bulunuldu. Açıklamaya CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, İl ve Merkez ilçe yöneticileri de destek oldular.

Maaş bordrolarının da yakıldığı basın açıklamasında, “Bin bir türlü zorluk içinde borçla harçla ayakta kalmaya çalışırken yeni yıla da gözlerimizi fahiş zamlarla açtık.

Yılın daha ilk dakikalarında elektriğe, doğalgaza, akaryakıt ürünlerine, ulaşıma yapılan astronomik zamların şokunu atlatmadan her yanımız adeta zam kasırgası ile sarıldı.  Her alış verişte cebimizden çıkan para artarken poşetlerimiz küçüldükçe küçülüyor.

Maaşımızı Dolarla Almıyoruz Ama…

Tükettiğimiz her şey döviz fiyatlarına göre artıyor.  Üstelik kurdaki kısmi düşüşe rağmen başta akaryakıt ürünleri olmak üzere iğneden ipliğe zam sağanağı devam ediyor.

Yeni yılın ilk dakikalarında elektriğe %50 ile %127 arasında (ortalama %80), doğalgaza %25, vergi, resim ve harçlara %36, köprü geçiş ücretlerine %25 zam yapıldı. Son bir haftadaki katmerli zamlar Asgari Ücrete yapılan %50,4 artışı bile çoktan eritti.

Buna rağmen biz kamu emekçilerine önümüzdeki altı ay için %7,5’luk maaş zammı dayatıyorlar. Enflasyon farkını öne çekmekten ibaret %2,5 artışı “refah payı” diye yutturmak istiyorlar.

2020 başında 4 bin 450 TL, 2021 yılında 5 bin 156 TL olan ortalama kamu emekçisi maaşı bu Ocak’ta 7 bin 151 TL’ye çıkmış olacak. Ancak söz konusu maaşla alınan dolardan çeyrek altına, gıda ürünlerinden tüketim maddelerine her şeyin miktarı azalmaya devam edecek.

‘Yetkili’ sıfatı ile masaya oturanlar mangalda kül bırakmayan laflar ettiler.

Ancak her seferinde ya maaş artışlarımızı TÜİK rakamlarına indirgeyen mutabakatlara imza koydular. Ya da danışıklı dövüş oyunları ile son sözü hükümete bırakan Hakem Kuruluna attılar. Talep ettikleri maaş artışı oranının üçte birine imza attıkları son mutabakatı bile “bütçeden hakkımızı, refahtan payımızı aldık” diyerek cilalamaktan geri durmadılar.

Sonuçta fatura daha fazla yoksullaşma, daha fazla güvencesizleşme olarak hepimize kesildi. Maaşlarınızdaki erime yerini buharlaşmaya bıraktı. Yoksulluğumuz arttı.

Sadece son bir hafta içinde yaşadığımız fahiş zamlar refah payı aldatmacasını çoktan yutmuş bulunuyor.

Bu karanlık tabloda geçinemiyoruz!  Nefes alamıyoruz!

Üstümüze çöken bu zifiri karanlıktan tek çıkış yolumuz hangi sendikanın üyesi olursak olalım yetkinin asıl sahipleri olarak bir araya gelmemizden ortak mücadeleyi yükseltmemizden geçiyor!!!

Bunun bir adımı olarak;  “Geçinemiyorum, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyorum” diyen tüm kamu emekçilerini şimdi yoksulluğumuzun belgesi bordrolarımızı yakmaya çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Haber: Tunahan Ünsal

Fotoğraf: Gizem Tuğçe Bayhan


Bu haber 15/01/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 258 defa görüntülendi
*