2 milyon hastaya evinde baktılar

1 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, 22 seneden bu yana şehirde toplamda 2 milyon 205 bin 623 hastayı evinde ziyaret ettiklerini belirtti. ‘Evde Sağlık Hizmeti’ uygulaması ile ihtiyacı olan hastalar evinde bakım görme şansı yakalıyor.

‘Evde Sağlık Hizmetleri’ uygulamasının ne olduğu ve bu kapsamda vatandaşlara verilen hizmetlerin neler olduğunu duyurdu. Evde sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşların neler yapması gerektiği bilgisini detaylı bir şekilde verdi.
2010 yılında Çanakkale’de kurulan Evde Sağlık Hizmetleri’nin ne olduğunu ve kapsayıcılığı ile ilgili Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü bilgilendirmede bulundu.

12 senede yapılan ziyaret sayısını paylaşan müdürlük, bu sayının 2 milyon 205 bin 623 olduğunu belirtti. Ayrıca şu anda aktif hasta sayısının 38 bin 400, takip edilen hasta sayısının ise 22 bin 514 olduğunu ekledi.
Çanakkale’de Evde Sağlık Hizmetleri biriminde; 3 uzman hekim, 18 hekim, 1 diş hekimi, 25 hemşire, 5 ebe, 3 acil tıp teknisyeni, 11 sağlık memuru, 8 evde sağlık teknikeri, 1 diş protez teknikeri, 21 şoför, 4 tıbbi sekreter, 15 nakil ambulansı ve 14 mobil aracın çalıştığını ifade etti.

Bu hizmetin ne olduğunu vatandaşlara açıklayıcı bir şekilde anlatan Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, “Günlük yaşam aktivitelerini desteksiz yerine getiremeyen bireylere, ihtiyaç duydukları sağlık hizmetini zamanında, ihtiyacı süresince, evinde sağlık personeli tarafında verilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Yatağa bağımlı hastalar, son dönem kanser hastaları, ileri derece kas hastaları, günlük yaşamlarında destek almak zorunda olan kalp, akciğer hastaları, ameliyat sonrası evde bakım ihtiyacı olan, nörolojik ve psikiyatrik hastalar ve evde bakım hastalarından ağız ve diş sorunu olanlar günlük yaşamlarını tek başına sürdüremeyen hastalara yaşadıkları ortamda sağlık hizmetini sunmaktır” dedi.

Başvuru için yapılması gerekenler

Evde Sağlık Bakım Hizmeti almak için başvuru şekillerini anlatan Müdürlük, “Hasta, hasta yakını, hastane personeli, aile hekimi evde sağlık hizmeti alması uygun görülen hasta için, Bakanlığımız çağrı merkezi 444 38 33 telefon numarasını arayarak başvuru yapılmaktadır. Çağrı Merkezi hastanın kimlik bilgilerini alıp Koordinasyon Merkezine yönlendirir. Koordinasyon Merkezi hastayı arayarak, sağlık bilgilerini alarak kaydını oluşturur. İlgili evde sağlık birimine yönlendirir. Hastanın 24 saat içinde evinde doktor ziyareti gerçekleştirilir. Doktorun uygun gördüğü tedavi ya da diğer evde sağlık randevu çerçevesinde hastaya bilgi verilir. Hastanın tedavi planı oluşturulur veya sonlandırılır. Hastanın olağan dışı durumunda ani gelişen ve hayati önem taşıyan kanama, bilinç kaybı yönetilemeyen saldırganlık gibi durumlarda hastaya evde yapılacak sağlık hizmeti olmadığından, hastaneye nakli için 112 aranmalıdır” dedi.

Gizem Tuğçe Bayhan


Bu haber 15/01/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 290 defa görüntülendi
*