“2 kişi için 20 esnafa haksızlık yapamayız”

7 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bayramiç Belediyesi tarafından, pazar alanı ile ilgili düzenleme yapıldı ve yeni karar alındı. Alınan karar ile ilgili Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, yazılı basın açıklamasında bulundu. Başkan Uygun, “286 Pazar esnafına haksızlık yapamayız. Tek amacımız adalettir” ifadesini kullandı.

Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Bayramiç Belediyesi’nin Pazar alanı için yapmış olduğu düzenleme ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. Başkan Uygun, yapmış olduğu açıklamada “Değerli Bayramiçliler, son günlerde ilçemizde, manavlar ve salı günleri tezgah açan pazar esnafı hakkında aldığımız kararlar yüzünden bir takım yanlış bilgiler konuşulmaya başlandı. Siz değerli halkımızın bu gelişmeleri ilk ağızdan öğrenmesini ve göreve geldiğimden beri yaşananları anlatmak istedim.

İlk zamanlarda iki pazar esnafımız, yıllardan beri her gün işgaliye parası ödeyerek pazaryerinin köşesinde halkımıza hizmet veren üç manavdan şikayetçi oldu. Ben de “Bu hakkı ben vermedim; almam etik olmaz” dedim. İlerleyen dönemde, pandemi başlayınca halkımız, bu manavlardan ve salı günü erken tezgah açan esnaftan daha fazla alışveriş yapmaya başladı. Bunun akabinde salı günü tezgah açan esnaf, şahsımdan toplantı talep etti. Toplantıda, “Bu üç manavın çarşamba pazarındaki 286 esnafa zararı arttı, bu yüzden kaldırmanızı talep ediyoruz” dediler. Ben de “Bu zor bir karar grup meclisinde konuşmam lazım, çünkü halk da buradan yararlanıyor” dedim.

Meclis üyesi arkadaşlarla ilk toplantıda kararsız kaldık ve bir ay düşündük. İkinci toplantıda hep birlikte şu karara vardık; “Halkımız bize kızsa bile esnafımızı düşünmemiz gerekir. Bu üç manav arkadaşa 6 ay süre verelim, kendilerine yer bulsunlar, yılbaşında kaldıralım. Ama tabi 286 esnafımızı ve üreticimizi düşünüyorsak salı günü erken tezgah açıp satış yapanlara da yasak getirmeliyiz” dedik. ‘Sadece salı akşamdan tezgahlarını açabilirler’ kararı aldık ve bu kararı bizzat kendim dernek başkanı Hasan Akkuşa 5 ay önce izah ettim. Kendisinden arkadaşlarla toplantı talep ettim ama maalesef toplantı aralık ayında ancak yapılabildi. (1 manav istedi diye salı günü pazar kurulma yasağı geldi, iftiradır.)

Amacımız kesinlikle 2 tane yeni açılan manavın mağdurluğu değil, çarşamba günü üretip satan ya da alıp satan 286 esnafımızı mağdur etmemektir. 2 kişi için 20 esnafa haksızlık yapamayız ama 20 kişi için de 286 kişiye haksızlık yapamayız. Tek amacımız adalettir.

Açılan manavlardan bir tanesi yapı kullanma izin belgesi olan iş yerindeki ve aynı sıradaki 25 iş yeri sahibi gibi işgaliye parası ödeyerek ekmek parasının peşindedir. Kendisine ayrıcalık yapmak istesek yıllardır çalıştırdığı manavı kapatmazdık” dedi.

Haber Merkezi


Bu haber 15/01/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 333 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com