“Yanımızda olanın, yanında olacağız”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhuriyet Halk Partisi, EYT sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirmek üzere, 81 il ile birlikte eş zamanlı olarak basın açıklaması düzenlendi. Çanakkale’de de gerçekleştirilen açıklamaya katılan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği (EYTD) Başkanı Murat Çağlayan, “Çiftçisi, esnafı, işçisi, memuru hepimiz farklı siyasi fikirlere sahip olsak da, bizlerin ortak bir derdi var” diyerek “Yanımızda olanın, yanında olacağız” mesajını verdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda CHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen açıklamaya; Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, İl Başkanı Metin Ümit Ural, İlçe Merkez Başkanı Süleyman Erte, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği (EYTD) Başkanı Murat Çağlayan, partililer ve dernek üyeleri katıldı.

CHP’nin açıklamasına davet edilmelerinden dolayı teşekkürlerini sunan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği (EYTD) Başkanı Murat Çağlayan, konuşma yaparak, “Aylık bağlama oranlarının yüzde 28’e kadar düşürülmesi, çalıştıkça düşen emekli aylığı sistemi getirilmesi, gelecek kuşaklarımıza, çocuklarımıza miras mı bırakacağız? Bizler emekli adaylarıyız, aylık bağlama oranları yüzünden asgari ücret altında bağlanacak olan ve tamamlanacak olan 2 bin 500 lira emekli maaşlarını, en düşük emekli maaşlarıyla çocuk mu okutabileceğiz, ev mi geçindirebileceğiz?” dedi.

“Bizler Türkiye’nin mozaiğini oluşturuyoruz”

Çağlayan, “Bizler siyaset yapmıyoruz ama işimiz siyasilerle. Mücadele ettiğimiz zemin siyasi zemindir. Bu sebeple bizi anlayan, bizi dinleyen, bize çözümlerle gelene kısacası ‘yanımızda olanın, yanındayız’ söylemiyle bugün buradayız. Bizler Türkiye’nin mozaiğini oluşturuyoruz. Çiftçisi, esnafı, işçisi, memuru hepimiz farklı siyasi fikirlere sahip olsak da, bizlerin ortak bir derdi var. O da anamızın ak sütü gibi helal olan emeklilik hakkımız ve EYT kardeşliğimizdir” diye konuştu.

“Siyaset mekanizmasının bakış açısı maalesef yanlış bir yönde”

“Dertlerimize ortak olup, bugün ülke genelinde EYT konusunda böyle bir etkinlik organize ettikleri için merkez teşkilatları başta olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi’nin Çanakkale il teşkilatı yönetimini, derneğimiz yönetim kurulu ve üyelerimiz adına teşekkür ediyoruz” diyen Çağlayan, “Çözüm yolu siyaset zemininde olmasına rağmen, siyaset mekanizmasının EYT meselesine bakış açısı maalesef yanlış bir yöndedir. Bedeli zaten yıllar içinde emekçiler tarafından fazlasıyla ödenmiş bir hak için oturup maliyet hesapları yapmak, yük demek ve adeta bize kaça patlar demek, sabah başka akşam başka beyanatlarda bulunmak bizler açısından kabul edilemez” şeklinde konuştu.

“EYT sorununu görmezden gelenler, siyaset yapmakta zorlanacak”

Başkan Çağlayan, EYT sorununun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öncelikle gündeminde yer almamasını eleştirerek, “Türkiye’nin kangren halini alan hak gaspı, iktidar tarafından görmezden gelindi ve gelinmeye devam ediyor. Biz artık seçim meselesi, seçim vaadi olmak istemiyoruz. Bugün EYT’liler siyasetçiler için bir oy potansiyeli olarak düşünülecekse, EYT sorununu görmezden gelerek kaile almayanlar, seçim beyannamelerinde yer verip unutanlar, yarın sahaya indiklerinde siyaset yapmakta zorlanacaklardır. Bilinmelidir ki biz hem kendimiz hem de çocuklarımızın geleceği için mücadele ediyoruz” ifadelerini vurguladı.

“İktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz!”

CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çay ise, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri burada bir kez daha dile getiriyoruz. EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘İntibak Yasası’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz. Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz” şeklinde açıklama yaptı.

Çay, konuşmasının sonunda başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için derhal seçim istediklerini söyledi.

Gizem Tuğçe Bayhan

 


Bu haber 14/01/2022, Cuma günü yayınlandı, 324 defa görüntülendi
*