Her şey Görecelidir

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kendimiz olabilmek için verdiğimiz mücadelede herkesin bir fikri var. Sosyal hayatın normal saydığı genel kurallar bence özgürlük fikrini zorluyor. Mesela iyi olmak nedir? İyi biri, birine kötülük yapabilir mi? Yaşadığımız çevre ve bizim algılayış şeklimiz belirliyor iyi ve kötü fikrini. Üstelik bana göre iyi ile başkasına göre olan iyi arasında da fark var. Her şey kişinin ilginç bakış açısı ile değişiyor.  İyi ile kötü kavramını bizim değer yargılarımız belirlerken aslında bu iki sıfatta yok tamamen bizim algımızda desem.

İyi demek içindeki duyguları, tüm yargılarını baskılayıp, nefsine hâkim olmayı seçip deneyimleyebilen demekse kötü de kendi çıkarlarını başkalarının hayrının önünde tutan demektir. Mesela bu benim tanımım. Başkası da kendini düşünen iyi, benim gibi düşünmeyen kötü de diyebilir. Bu kişiden kişiye değişirken neyi arayacağız peki. Dengeli olma halini!

Bütünün hayrına olanı aramak dengeyi bulmanın ilk adımıdır. Kişilerin fikirleri değişir ama bütünün hayrı daha dengeli bir hal yaratacaktır.

Özünde çok iyi bir insan ama biraz kıskanç. Aslında çok iyi insandır ama biraz cimri. Aman biraz öfkeli ama genelde çok fedakardır. Bu sıfatları başka kişilerin belirlemiş olabilme ihtimalini de cebime koyup diyorum ki bir kişi başka bir kişinin özgürlük alanını kısıtlamıyorsa yani saygı özünde varsa o zaman iyi ya da kötüyü aramanın anlamı yoktur. İyilik yapıyorum diye çıkılan yolda final kötülükte olabilir ve bu yapılanın yanlış olduğunu göstermez. Hatta birinin iyiliği için yapıyorum demek onun yaşayacaklarından alacağı deneyimi de engelleyeceğinden finalde öğrenilmesi gerekeni kişiye vermeyecektir. Her şey görecelidir. Kişi kendi ihtiyaçlarını belirleme seviyesine geldiğinde kendi için olması gerekeni de belirleyebilir.

Kimseyi tercihleri ile yargılamamak gerekir. Birinin iyi özelliklere sahip olduğunu düşünmemiz onu her alanda iyi olduğunu da göstermez. O kişilere biçilen tüm roller aslında karakterindeki zaafları baskılamasına yol açacaktır. Bu da kişinin kendi derslerini almasına engel olur.Hatta kişilerin kendi içinde , dışa kapalı ve yalnız bir yaşamı seçmesine neden olur. Bırakalım kişileri kendi fikirlerimize oturtmayı. Herkes özgürce yaşasın. Tek bir kilit nokta var. Başkasının hak ve özgürlüklerini kısıtlayacak şekilde davranmamak. Aslında geri kalan hepsi teferruat…


Bu haber 14/01/2022, Cuma günü yayınlandı, 278 defa görüntülendi
*