“Mercedes’ler-BMW’ler şehirde fink atıyor”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, dün basın mensupları ile bir araya geldi. 2021 yılının değerlendirilmesi için bir araya gelinen toplantı, basın mensupları ile Başkan Semizoğlu arasında soru-cevaba dönüştü. Birbirinden farklı sorunları yanıtlayan Başkan Semizoğlu, “Çanakkale’de kriz yoktur” dedi ve cümlesinin anlamını açıkladı. “Çanakkale’de kriz yok diyorum ama herkes işine sahip çıksın. Ben üretim tesislerinde kriz yok diyorum. Durum çok kötü değil. Yandık, bittik, kül olduk diyoruz. Mercedes’ler, BMW’ler şehirde fink atıyor” açıklamasında bulunan Başkan Semizoğlu dikkat çekti.

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, geçtiğimiz gün, ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde basın mensupları ile bir araya geldiler. Basın mensupları sordu, Başkan Semizoğlu yanıtladı. Huzur hakkından, ÇTSO’nun öğrenciler için yurt yapabilme ihtimaline, Fahrettin Ersoy’un istifasından, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile Başkan Semizoğlu arasındaki diyaloğa kadar birçok konuda açıklama yapıldı. Toplantının dikkat çeken kısmı ise şüphesiz Başkan Semizoğlu’nun ekonomi ile ilgili değerlendirmeleri oldu.

“Huzur haklarını almamak için karar veriyoruz”

Basın mensuplarının sorularına huzur hakkı alıp almaması soruna verdiği cevapla başlayan Başkan Semizoğlu, huzur hakkı almıyoruz dedi ve “ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Meclis kararı ile her sene huzur haklarını almamak için karar veriyoruz. Hiçbir meclis üyemiz, komite üyemiz ve yönetim kurulu üyemiz huzur hakkı almıyor” açıklamasını yaptı.

“Bülent Turan Bey, benim iki konforumdan biridir”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile aralarındaki diyaloğu özetleyen Başkan Semizoğlu , “Ben daha Bülent beyi aradığım zaman, telefonu iki defa çalmıyor. Bir gazete de Grup Başkanvekilimiz geliyor, arı gibi çalışıyor diyorlar. Başka bir gazete iktidar yalakası olarak yazıyor. Ben hesabımı 8 bin 400 üyeme veririm. Benim yakamda siyasi parti rozeti yok. Olmadı da olmayacak da. Bülent Turan Bey, benim iki konforumdan biridir. Bir konforum Birlik Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, diğeri ise AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’dır” ifadelerinde bulundu.

“Fahrettin Beyin istifasını ben istedim”

Eski ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy’un istifasını bizzat istediğini belirten, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu, konuyla ilgili sorulan soruya “Bize yollanan istifa mektupları işlerin yoğunlukları ile ilgili. Başka şeyler var tabi ki. Ama gerek yok. Fahrettin Beyin istifasını ben istedim. Başkan Yardımcım idi, istifasını ben istedim. Biz şeffafız. Çiğ yemedik, karnımız ağrımıyor” yanıtını verdi.

“Mercedes’ler-BMW’ler şehirde fink atıyor”

Çanakkale’de kriz yok diyen ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu, bu ifadesini  “2021 yılı gelir bütçemizin yüzde 156’sını gerçekleştirdik. Gider bütçemizin ise yüzde 87’sini gerçekleştirdik. Parayı toplamışız, parayı harcamamışız. Çok enteresan gelecek size, biz sadece dönemin aidatları değil, geçmiş dönemde biriken, geciken aidatları da topladık. Çanakkale’de kriz yok diyorum ama herkes işine sahip çıksın. Hiçbir zaman geçtiğimiz 15 senedeki gibi bolluk olmayacak. Ne iş insanı iş insanı gibi yaşıyor. Ne memur memur gibi yaşıyor. Ne çiftçi çiftçi gibi yaşıyor. Artık bir doyumsuzluk var. Eskiden büyük aileler bir evde yaşardı. Evin önünde bir araba olurdu. Şimdi, bir evden 3 araba çıkıyor. Biz böyle hunharca harcamaya alıştık. O bolluk devri bitti. Ben üretim tesislerinde kriz yok diyorum. Orada üretim devam ettiği sürece, küçük sanayide de iş devam edecektir. Bana şimdi bu konuşmadan sonra “Bizim işlerimiz düştü. Elektriğe zam oldu” diyenler oldu. Durum çok kötü değil. Yandık, bittik, kül olduk diyoruz. Mercedes’ler, BMW’ler şehirde fink atıyor” cümleleri ile özetledi.

“Neredeyse TL ile mal alımı kalmadı”

TL il mal alınamadığının altını çizen ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, yaşanan sorun ile ilgili “Hükümetin ekonomik programı, pansuman tedavisidir. Kalıcı, çıkıp her şey açıklansa, insanlar tatmin olsa bu sorunlar çözülür. Üreticinin önündeki en büyük sorun belirsizlik. Neredeyse TL ile mal alımı kalmadı. Kablo alınacak, Dolar üzerinde para yatırılıp, kablo alınıyor. Asgari ücretin üzerindeki vergi yükü kaldırılmadığı sürece asgari ücret 10 TL olursa, ekmek de 10 TL olur. Asgari ücretin üzerindeki yük yüzde 43’ten 37’ye indi. Ben işsizlik yok dediğimde bana kızıyorlar. İş arayan varsa şirketimde 15-20 kişi açığım var. DARDANEL’de, Ulubay’da ihtiyaç var” açıklamasında bulundu.

“Yurtçuluk yapılacak iş değil”

Selçuk Semizoğlu, cemaat yurdunda intihar eden gencin özelinde, iş insanlarının Çanakkale’ye ÇTSO kanalıyla yurt yapabilme durumlarının olup olmadığı sorusuna ise “Biz bir yurt açtığımız zaman, daha lokali açamıyoruz. Yurt açarsak, restorancı, kafeci arkadaşlarımız, mağdur olacaklar diye açamıyoruz. Şimdi, okuduk, biliyoruz. Allah rahmet eylesin. Beni üzen şey bunun politikaya alet edilmesi. Üzücü de olsa bunlar her yerde olan şeyler. Yurt yurttur. Cemaat yurdu, o yurdu, bu yurdu… Ben cemaat yurdunda bulunmadım. Bilmiyorum cemaat yurdu nasıl bir şeydir. Ama biz geçen sene üniversitelerin kapalı olmasından dolayı bu yurt sorunu farkındaysanız son 1 yıldır gündemde. Geçen yıl üniversiteler kapalı olduğu için yurtlar 1 yıl çalışmadı. Bunlarda işletme neticede, yurtlar kapanmak zorunda kaldı. Özel yurtlar işten çekilince, yurt açığı daha da ortaya çıkmaya başladı.

Söylenecek bir şey yok. Allah rahmet eylesin. Rol model olarak otopark yapalım dedik, onu bile eleştirenler oldu. Biz otoparkçılık yapalım demedik. Amaç da belki birisi gaza gelirde yapardı. Yurtçuluk yapılacak iş değil. Şimdi, bakın biz bir kurumuz. Alışverişin oluğu yerlere bizim yapabilmemiz hiç kolay değil. Para emanet. Ticari işletme bizim için risk. Ben Yönetim Kurulu Başkanı olarak o riske giremem. Ciddi burs verdiğimizi söyleyebilirim” yanıtını verdi.

“Yıkılan kamu binalarının alanlarına hiçbir şey yapılmamalı”

Semizoğlu, Çanakkale Merkez’de yıkılan ya da yıkılacak olan alanların yeşil alan olarak kamunun kullanımına kazandırılması gerektiğini belirterek  “Adliye yıkılacaktı. Daha yıkılmadı. Şimdi, Emniyet Müdürlüğü taşınacak. Bir daha söylüyorum. Yıkılan kamu binalarının alanlarına hiçbir şey yapılmamalı. Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi yıkıldı. Hiç ses yok. Hiçbir şey yok. Çevir etrafını, insanlar yürüsün, dolaşsın. Satılmasın. Bunları takip edin arkadaşlar. Hükümete de belediyeye de çağrımızdır, yıkılan kamu binalarının olduğu alanlar boş bırakılsın. Satılmasın. Daha Çanakkale’nin master planı yok” açıklamasını yaptı.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 13/01/2022, Perşembe günü yayınlandı, 329 defa görüntülendi
*