Şampiyonuz, Evvel Allah!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale, Kovid-19 artışında liderliği bırakmıyor. Bırakmaya da niyeti yok. Ağlayalım mı? Gülelim mi? Millet, normalleşmenin de ötesine geçti. Çoğu aklı başında zannettiğimiz insan, maskeyi atmış durumda. Bir de akıl veriyorlar. Çarşamba günü, Kepezdeki Pazara uğradık, Girişte bir adam, sağa sola, selam vererek ilerliyor. Tanıdık bir pazarcının yanında oturdu. Sorduk. Bu arkadaş Çavuş mu?. ”Hayır dedi. Eski Pazarcılardan. Peki, güzel de, Maske takmıyor. Pazarı bir baştan, bir başa dolaştı. Ne derse beğenirsiniz Çavuş! Efendi, ”Beşinci aşımı da oldum. Beni ilgilendirmiyor. Başkaları düşünsün”.Zihniyete bak, Altta kalanın canı çıksın. Gemisini kurtaran Kaptan. Sanki birlikte yaşamıyormuşuz gibi. Bu ve bunun gibileri, Çanakkale’yi Şampiyon yapıyorlar. Bu Ukala adam, kendini akıllı zannediyor. Hastalığı başkalarına bulaştıracağını düşünmüyor. Devlet, eskiye dönüş yapmalı. Maske takmayanı cezalandırılmalı. Hastalık tekrar dirildi.Her gün binlerce hasta oluyor.Uzmanlar,Şubat ayının daha tehlikeli olacağını belirtiyor.Her pazarın girişinde Zabıtalar var.,Eskiden, Maskesiz kimseyi içeriye koymuyorlardı.Hatta HES kontrolü bile yapıyorlardı.Şimdi,Pazarlar yol geçen hanına döndü. Tekrar eskiye mi dönelim? Yıllarca zarar eden, Kepenk kapatan Esnafa yazık değil mi? Okullarından olan gençlerimize acımıyor musunuz? Sizin gibilerin sağlığı için, hayatların kaybeden Sağlık Çalışanlarına üzülmez misiniz? Toplum içinde yaşamayı hak etmiyorsunuz. Derhal, çam ağaçları arasındaki yuvanıza dönün!

                       Azıcık ucundan

Erzurum’un bir köyünde, ne köylü, ne de köyün Şeyhi o güne kadar hiç ayna görmemişler. İlk defa gördüğü aynayı alıp bakan köylülerden biri, aynada gördüğü suratı, ölen kardeşi zannedip, söylene, söylene ağlamış: – Vay benim zavallı gardaşım, vay benim zavallı gardaşım!..
Sonra da aynayı koynuna alıp uyumuş. Koynunda ayna ile yatan adamı görünce şüphelenen karısı, kocasını uyandırmadan aynaya alıp bakınca, aynada bir kadın yüzü görmüş. Kocasının kendisini başka bir kadınla aldattığını sanan kadın, ellerini dizlerine vurarak ve heyecanla söylenerek ağlamaya başlamış: – Herifim, beni bir karıyla aldatır!.. Herifim, beni bir karıyla aldatır!.. Zavallı kadın köyün Şeyhine gitmiş ve aynayı göstererek kocasını şikâyet etmiş: – Şeyh  efendi, benim herif beni bir karıyla aldatır!.. Şeyh aynayı alıp yüzüne tutmuş ve demiş ki: – Bacım, bu bir karıdan ziyade gavata benzir! Sağlıcakla kalınız.

 


Bu haber 11/01/2022, Salı günü yayınlandı, 380 defa görüntülendi
*