Emekli tabutunu taşıdı!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada en düşük emekli maaşı 2.500 TL olarak duyuruldu ama emeklinin derdine derman olunamadı. Emekliler yüksek enflasyon koşullarında yaşam mücadelesi veriyoruz derlerken, İskele Meydanı’nda bir araya geldiler. Bursa, Bandırma, Burhaniye, Edremit ve Çanakkale DİSK Emekli Sen şubeleri ortak bir açıklama ile “Bu ülkenin emeklileri devletin sırtında bir yük değil; alın terinin karşılığını almak için bugün burada toplanan ve her gün haklı mücadelesini büyüten yurttaşlardır!” ifadeleri yer aldı. Emekliler tek tek neler yaşadıklarını anlattılar ve “Geçinemiyoruz” dediler.

Bursa, Bandırma, Burhaniye, Edremit ve Çanakkale DİSK Emekli Sen Şubeleri, geçtiğimiz gün İskele Meydanı’nda bir araya geldiler. Organize bir şekilde basın açıklaması yapılırken, hazırladıkları maketten tabut dikkat çekti. Emekliler İskele Meydanı’nda kendi tabutlarını omuzlarında taşıdılar. Basın açıklamasında talepler ve beklentiler yinelenirken, emeklilere mikrofon uzattık.

CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit ve emekliler yaşanan olumsuzlukları ve yaşam mücadelesini gazetemize değerlendirdiler.

“Çözüm erken seçim değil, hemen seçim”

CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, “Onun zammı, bunun zammı konusu ortadan kalkmış durumda. Bugün gündem yaşam hakkıdır. Yaşam hakkı içerisinde ne var? Sağlık imkanlarının sosyal devlet olarak karşılanması var. Gıdaya ulaşım var. Ulaşım imkanını hak ederek yerine getirmek var. Artık Türkiye toplumu emekliler özellikle bunu başlattılar. Bunun sonrasında birliktelik ve dayanışma içerisinde, ortaklaşarak eylemler olacak. Çözüm erken seçim değil, hemen seçim” dedi.

“Söylenecek hiçbir şey bulamıyoruz”

Tüketiciyi Koruma Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, “Tüketiciler son yıllarda çok ciddi sıkıntılar çekiyorlar. Sözün bittiği yerdeyiz. Hangi alanda eleştiri yapacağımızı bilemiyoruz. Şu sistem, kapitalist sistem bitmiş durumda. Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta serbest piyasa ekonomisi yok. Yukarıdan birileri biz zam yaptık oldu diyorlar.

Araç muayene istasyonlarına yüzde 25’e yakın zam yapılmış. Bu araç muayene istasyonları kimin? Zammı neden yapıyor? Özel sektörün mü? Kamunun mu? Hangi giderler arttı? Tüketiciler ile ilgili bu kuruluşların hayatı kolaylaştırıcı adımları yok. Bunların bence yerel yönetimlere devredilmesi lazımdır. Elektriğe ne oluyor. Vatandaşın, tüketicilerin başka bir yerden elektrik alma durumları yok. Söylenecek hiçbir şey bulamıyoruz. Tüketimden gelen gücümüzü, genel merkezimin koordinasyonunda, önümüzdeki günlerde çeşitli etkinlikler yapacağız” açıklamasında bulundu.

“Böyle kuru ekmeğe muhtaç olmamız hoş değil”

Emekli, “Emekliyiz. Yaklaşık 15 yıldır emekliyim. Emekli olduğum gün emekli ile çalışan arasındaki fark 100 liraydı, bugün makas açıldı. Artık emekliler sadece karın doyurma derdindedir. Sosyal yaşantılar bitti. Dünyaya bir kere geliyoruz. Ben 30 yıl öğretmenlik yaptım. Bir sürü insan yetiştirdim. Böyle kuru ekmeğe muhtaç olmamız hoş değil.”

“TÜİK değerleri bizim için bir şey ifade etmiyor”

Emekli, “Biz Bandırma’dan geliyoruz. Türkiye’nin bugün her yerinde, ortaklaşa basın açıklaması yaptık. Biz şunu söylüyoruz; emeklileri yok sayıyorlar. Emekli olduktan sonra torunlarına baksın ve ölsün diyorlar. Biz emekten, mücadele etmekten bıkmadık. Özgürlük mücadelesinden emekli olunmaz. 1.600 TL maaş alan emeklimiz var. Asgari ücretin altında maaş alanlar var. 2.500 TL zam kararı komiktir. Yok hükmündedir. Bizim için mutfaktaki enflasyon geçerlidir. TÜİK değerleri bizim için bir şey ifade etmiyor.”

“Yaşam düzeyimiz alt düzeyde”

Emekli, “Gerçekten artık geçinmek çok zor. Yaşam düzeyimiz alt düzeyde. Bu insanlığa yakışır bir yaşam değil. Biz özgürlük ve demokrasi mücadelesi veriyoruz. Elbette ekonomik haklarımız içinde mücadele veriyoruz. Toplu sözleşmeli bir sendika istiyoruz. 2.500 TL yetmez. Bir öğrenci bununla eğitimini nasıl görebilir. Nasıl bir çocuğu sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz? Hayallerimiz insanca yaşamak.”

“İnsanca yaşamak istiyoruz”

Emekli, “Geçinemiyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz. Asgari ücretin altında bir ücretle yaşa diyorlar. Tencere boş. Soğan tek tek alınmaya başlandı. Patates tek tek alınmaya başkandı. Bizi ölüme mahkum eden anlayışa karşı burada direniyoruz.”

Tunahan Ünsal


Bu haber 04/01/2022, Salı günü yayınlandı, 299 defa görüntülendi
*