Hedef veremsiz bir Türkiye!

2 hafta önce Güncel Sağlık
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, 2-8 Ocak Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası olması sebebiyle açıklamada bulundu. ‘Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye!’ sloganı ile çalışmalar yürüttüklerini belirten müdürlük, tüberküloz hastalığı hakkında bilgiler paylaştı.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, tüberküloz hastalığının hava yolu ile bulaşan, başta akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilen bulaşıcı bir hastalık olduğu belirtildi. Dünyada ilk on ölüm sebebi arasında yer aldığını vurgulayan müdürlük yaptığı basın açıklamasında, “Ülkemizde tüberküloza yönelik tanı ve tedavi hizmetleri tüm sağlık kuruluşlarında ücretsizdir. Tüberküloz ve dirençli Tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek ilaçlar Bakanlığımız tarafından temin edilerek vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarına ve hastalarımıza ulaştırılmaktadır. Hastaların tedavisini düzenli olarak sürdürmek ve tamamlanmasını sağlamak amacıyla 2006 yılından beri DSÖ’nün önerdiği Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. DGT hastanın ilaçlarını doğru ve tam olarak içtiğinden emin olabilmek için her doz ilacın bir sağlık personelinin veya başka bir görevlinin gözetiminde içirilmesidir. Her gün sağlık kuruluşuna gelemeyen hastalar için iletişim teknolojisindeki gelişmelerden faydalanarak hastanın ilacını içerken bir sağlık çalışanına görüntülü bağlanması veya ilaç içmesini kaydedip video yollaması şeklinde uygulanan Video Gözetimli DGT de ülkemizde uygulanmaya başlanmıştır.
Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu tüberküloz hastaları da ücretsiz olarak tedavi edilmektedir. Teşhis ve tedavideki kaliteli hizmetlerin sonucunda tüberküloz mortalite (ölüm) hızı dünya genelinde yüz binde 19,7, DSÖ Avrupa Bölgesinde yüz binde 2,9 iken Türkiye’de yüz binde 0,5’dir” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada ayrıca Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında bir protokol imzalanarak ekonomik ve sosyal güçlükler yaşayan tüberküloz hastalarına 2018 yılı Şubat ayından itibaren aylık nakdi sosyal yardım verilmeye başlandığı da belirtildi.

Haber Merkezi

 


Bu haber 03/01/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 283 defa görüntülendi
*