Elektrik zammı saç kesiminden çıkacak

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yılbaşının en çok konuşulan elektrik zammı esnafları doğrudan etkileyecek. Gün boyunca sıkça elektrik kullanan esnaf kesimi olan kuaförler ve berberlerin faturaları 2 bin liraları geçecek. Oda Başkanı Ayhan Engin, bu zamların üstesinden gelmek için mecburen tarifelere zam geleceğini söyledi. Esnaflar ise bu durumun nasıl altından kalkacaklarını bilmediklerini anlattı.

2022 yılı için elektriğe mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda zam gelmesi esnafları doğrudan etkileyecek. Bu kapsamda gelen zamlar, esnaflardan alınan hizmet bedeline yansıyacak.

Elektriğin birincil şekilde kullanıldığı kuaför ve berberlerde, elektrik zammından ne derece etkileneceği hakkında Çanakkale Kuaförler ve Berberler Odası Başkanı Ayhan Engin açıklamalarda bulundu.

“Üstesinden zor geleceğimiz günler geldi”
Çanakkale Kuaförler ve Berberler Odası Başkanı Ayhan Engin, yılbaşında gelen elektrik zamları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Zam neye gelirse gelsin kimsenin memnun olması mümkün değil tabi ki. Eskiden ölümü gösterip bayılmaya razı ediliyorduk. Bu yüzde 126 zam konusunda artık bundan da bahsetmek mümkün değil. Öldük bittik demek istemiyorum ama üstesinden zor geleceğimiz günler geldi” dedi.

“Tarifeler değişecek”
Engin, “Esnaf kesiminin temsilcisi olarak toplumu demoralize etmekten çok moral vermeye çalışıyorum. Bugün herhalde bu zammı yapanlar mecbur kalmışlar diye düşünmek istiyorum. Yazın soğutucu klimaların kışın ısıtıcıların çalışması nedeniyle kuaförlerin zamlardan sonraki faturalarını merak ediyorum. Kadın kuaförleri 1000 lira civarında, erkek kuaförleri ise 500 lira civarında fatura ödüyorlardı. Yüzde 126 oranında zammı herkes hesaplayabilir. Keşke elimizden gelen bir şey olsa. Kamuoyundan özür dileyerek, üstesinden gelemediğimizi bilerek çok yakında tarifeyle çalışan kuaför esnafların tarifeleri değişecek” şeklinde açıkladı.

“Çok yüksek bir fatura bizim için”

Berber Recep Şahin, elektriğe gelen zammı değerlendirerek, “Elektrik faturalarımız yaz ve kış mevsimlerinde değişiyor. Kışın işler biraz daha düşüyor. Klima kullandığımız için elektrik faturası yüksek geliyor. Normalde benim dükkanıma 300-400 lira arası elektrik faturası geliyor. Yoğun iş dönemlerinde 500-600 liraları buluyor. Son gelen zamlar ile birlikte büyük ihtimal 700’leri geçecek. Bu çok yüksek bir fatura bizim için” dedi.

“Tarifeler vatandaşların ceplerine ağır geliyor”

Şahin, “Şu anda tarifeler vatandaşların ceplerine ağır geliyor. Tarifeyi uygulayamıyoruz, uygulamaya kalksak 100 liraya yakın bir para oluyor. Bu para da insanları üzüyor çünkü alım güçleri gerçekten çok düştü. Bu yüzden tarifeyi uygulayamıyorum. Zam yapınca ne olacak onu da bilmiyorum. Şu an zaten işler durgun, hiç bir şey iyiye gitmiyor. Biz zam yaptıkça insanlar süresini uzatmaya başladı. 15 günde bir gelenler, şimdi ayda bir geliyordu. Şimdi de bir buçuk ayda bir gelecekler herhalde” ifadelerini kullandı.

“Zamla birlikte 2 binin üstüne çıkacak”

Kuaför Volkan Avcıbaşı ise, “Ortalama dükkana 800-1000 lira arası fatura geliyordu. Şu anda zamla birlikte 2 binin üstüne çıkacak. Bizi ziyaret eden insanların söylediklerine baktığımızda herkes 150 watt’ın üstünde elektrik kullanıyor. Altında kullanan yok. Doğal olarak bu zam herkesi etkiliyor” şeklinde konuştu.

Sadece elektriğe değil, her ürüne zam geldiğini söyleyen Avcıbaşı, “Bize yansıtılan zamları mecburen biz de yaptığımız işe yansıtacağız. Diğer türlü altından kalkamayız” diye belirtti.

Gizem Tuğçe Bayhan


Bu haber 03/01/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 398 defa görüntülendi
*