Ampulden Lambaya

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Vatandaş tam yeni yıla gireceği sırada, zam haberi ile ne eski yıla veda edebildi ne de yeni yılı karşılayabildi. Vatandaşı iki yıl arasında arafta bırakan zamlar, kışı adeta kara kışa çevirecek. Elektriğe rekor zam yapılırken, vatandaş tüketimine göre ya yüzde 50 ya yüzde 125 zamlı ödeme yapacak. Doğalgaza da konutta kullanıma yüzde 25 zam geldi. Akaryakıt, temel gıda maddeleri, ısınma ve aydınlanma en büyük problem haline geldi. Hal böyle olunca, akıllara “Gaz lambasına geri mi dönüyoruz?” sorusu takıldı. Efsane geri mi dönecek?

Türkiye, 2021 yılına veda ederken, 2022 yılını ise coşkuyla karşılayamadı. Tepeden tırnağa neredeyse her kaleme zam gelirken, zamlar hem yeni yıldan önce hem yeni yıldan sonra olmak üzere iki defa kamuoyuna aktarıldı.

Kış aylarında temel girdi maliyetlerinden olan ısınma ciddi bir problem haline dönüşürken, doğalgaza büyük zam geldi. Doğalgaza konutta kullanıma yüzde 25 zam yapıldı. Zamlı tarife ile birlikte 300 TL doğalgaz faturası ödeyen bir aile yeni yılda 400 TL’ye yakın bir fatura ile karşılaşacak. Ortalama her hane ısınma için cebinden 400 TL çıkarmak zorunda.

150 kwh altına yüzde 50 – 150 kwh üstüne yüzde 125 zam

Doğalgazın yanı sıra rekor bir zam da elektriğe geldi. Elektriğe gelen zam kademeli zam olarak kamuoyuna duyuruldu. Kademeli tarifeye göre elektrik faturalarına yüzde 50 ile yüzde 125 oranında zam yapılacak. Aylık tüketimi 150 Kilovatsaat altında olanların faturalarına yüzde 50 zam yapılacak olurken, aylık tüketimi 150 Kilovatsaat üstü olanlara ise yüzde 125 zam uygulanacak. 150 Kilovatsaat üzerinde bir tüketimi olan ailenin zamdan önce aylık elektrik faturası 200 TL iken, zamdan sonra ise bu fatura 425 TL’ye çıkacak.

Öte yandan temel gıda fiyatlarını da doğrudan etkileyen ve taşımacılık sektörünün en önemli sorunlarından olan akaryakıt giderleri de artık can yakacak. Benzine yeni yılla birlikte 68 kuruş zam gelirken, motorine ise 1 TL zam yapıldı. Motorlu taşıtlar vergisi de yüzde 25 oranında zamlandı.

Çanakkale’de “Limak, Cengiz, Kolin”

Öte yandan ulusal basında, coğrafi olarak Türkiye haritası bölgelere ayrıldı ve şirketlerin isimleri bölgelerin üzerlerine yazıldı. Özelleştirme ile hangi illere hangi şirketlerin enerji sağladıkları belirtildi. Haritada Çanakkale’ye enerji sağlayan firmalar ise “Limak, Cengiz, Kolin” olarak belirtildi.

Gaz lambasına geri mi dönüyoruz?

Tüm bu zamlardan sonra vatandaş artık ampulleri kapatacağız, mümkün olduğunca mum ışında oturup, gaz lambası ile aydınlanacağız tepkisini gösterdi. Sokakta, çarşıda, pazarda ise gaz lambasına geri mi dönüyoruz soruları duyulur oldu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 02/01/2022, Sunday günü yayınlandı, 51932 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com