Ulaşım zammı netleşiyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de ulaşım zammı ile ilgili gözler Ocak ayı Belediye Meclisi’ne çevrildi. Toplu ulaşım ücretlerine Ocak ayında zam yapılacak olurken, hem kooperatifin teklifini hem de belediye komisyonlarından çıkan rakamları araştırdık. Çanakkale’de zamlı fiyatlarla tam ücretin 4.90 TL, öğrenci ücretinin ise 3.50 TL olması bekleniyor. Son karar için gözler Ocak ayı Belediye Meclisi’ne çevrildi. Meclisten çıkacak olan karara göre, kentte uygulanacak zamlı tarifede kesinleşmiş olacak.

Çanakkalelilerin gözü, kulağı Ocak ayı belediye meclisine çevrilmiş durumda. Yeni yılın ilk meclisinde, ulaşım zammı gündeme gelecek olurken, vatandaş ise cebinden ne kadar para çıkacağını düşünür oldu.

Kooperatif talebi;

Geçtiğimiz gün Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Hasan Ateş ile görüştük ve Ateş, kooperatifin ücret talebini aktardı. Başkan Ateş, Kooperatifin ücretli tarife beklentisini Tam 5.40 TL, Öğrenci 4.10 TL olarak açıkladı.

Mevcut Tarife;

Çanakkale’de şimdilerde uygulanan tarifeye göre ise Tam 3.60 TL, Öğrenci ise 2.20 TL.

Edinilen bilgiye göre zamlarla ilgili Çanakkale Belediyesi Ulaşım Komisyonu ve Plan Bütçe Komisyonlarında konu değerlendirildi. Komisyon tarafından irdelenen konu kapsamında, rakamlar ise bir anlamda netlik kazandı.

Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından Tam 4.50 TL, Öğrenci ise 2.70 TL olarak önerildi. Bu önerinin üzerine ise Tam 4.90 TL, Öğrenci 3.50 TL’de karar kılındı.

Meclise sunulması beklenen tarife;

Tam 4.90 TL, Öğrenci 3.50 TL, öğrenildiğine göre Ulaşım Komisyonunda oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonunda ise oy çokluğu ile kabul edildi. Kabul edilen tarifenin ise Ocak ayı Belediye Meclisi’nde oylamaya sunulması bekleniyor.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 29/12/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 344 defa görüntülendi
*