3 kuşağın AKSA ile imtihanı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz günlerde yaşanmış bir olayı sizlere aktarmak istiyorum.

Doğalgaza üst üste gelen zamlar neticesinde faturalar bir hayli kabardı. 2+1 dairelerin aylık ısınma bedelleri minimum 300-350 TL geliyor. Isınalım, keyfimize bakalım, hiç üşüme hissetmeyelim derseniz ise fatura bir anda 500 TL’ye ulaşabilir aman diyeyim! Geçtiğimiz gün Cevatpaşa Mahallesi’nde bulunan bir konutta, doğalgaz sayacı okuma işlemi yapılamadı. Sayaç okunamadığı için bilgi mesajı verildi ve sayaç okuma işleminiz gerçekleştirilemedi dendi. Buraya kadar ortada bir sorun var ancak büyütülecek bir problem yok. En azından çözümü var.

Nedir çözümü?

AKSA doğalgazı aramak. 95 yaşında doğalgaz abonesi olan vatandaşın 75 yaşındaki kızı, komşusu 30 yaşındaki gençten yardım istedi. Komşuluk görevidir, yardım etmek gelenekten gelir dendi ve hemen sayacın başına geçildi. AKSA doğalgaz arandı ve bir sayaç önündeyiz, okunamamış, vatandaş faturasını ödemek istiyor dendi. O sırada telefondan abone sahibi ile konuşabilir miyiz dendi. Abone sahibi ile konuşulamayacağı, çünkü kendisinin 95 yaşında olduğu ve duyma problemi yaşadığı telefondan karşı tarafa belirtildi. Ama abone sahibinin kızı şu anda hoparlörden sizi duyabiliyor ve kendisi 75 yaşında dendi.

Karşı taraf peki öyleyse işlemi hallediyorum dedi ve yardımcı olmak için girişimde bulundu. Tam fatura oluşturma işlemi tamamlandı, sonrasında sisteme kayıtlı cep numaranız yoktur dendi. 75 yaşındaki vatandaşımız, biz abone olduğumuz sırada babamın cep telefonu yoktu, o yüzden sistemde numara olmaması çok normal dedi. Karşı taraftan sizin numaranızı kaydedemiyoruz, sadece abone sahibinin numarasını kaydediyoruz dendi. 95 yaşındaki vatandaşımızın konuşacak durumda olmadığı AKSA doğalgaz personeline aktarıldığı halde, o cep numarası ısrarla istendi, yoksa fatura bilgisinin kendilerine aktarılamayacağı belirtildi. Neticede fatura oluşturuldu ancak faturadaki tutarı öğrenebilmek için birkaç gün içerisinde AKSA doğalgaz bir kez daha aranacak.

Prosedürler ve kurallar, işleyiş vatandaşın işini kolaylaştırmak için değildir de ne içindir? 95 yaşındaki bir vatandaşın, 75 yaşındaki kızının işini halletmek için kolları sıvayan 30 yaşındaki bir gencin, AKSA Doğalgaz ile imtihanı neticesinde, nihayet fatura oluşturma işlemi tamamlandı ama telefonda faturasını ödemek için maksimum çaba sarf eden vatandaş zamlarla mı boğuşacağını, yoksa kendisini ifade edip de borcunu ödemek için mi çırpınacağını, neyi, nasıl yapacağını şaşırdı.

Müşteri hizmetleri, müşterilere kolay ve anlaşılır bir şekilde yardımcı olmak için yok mudur? Vatandaş zaten sizleri aradığında, belli bir problemin üstesinden gelememiş ve yardım talep etmiştir. Kişisel bilgiler teyit edildikten sonra, bu işlemler güvenli bir şekilde yapılamaz mı?

3 kuşağın, borcunu ödemek için bu denli özveri ile çaba göstermesi takdire şayan bir hareket olarak kayıtlarda yerini almıştır. Kesim işlemleri maksimum sürelerde, acil bir şekilde yapıldığından panik artık üst düzeye çıkmıştır. Özellikle elektrik faturalarında, faturasını ödemekte güçlük çeken vatandaşların elektrikleri şak diye kesilirken, faturasını gününde ödemek için özel gayret gösteren bireylere daha kolay ve pratik bir şekilde hizmet verilmesi bir aciliyettir.

Sonuçta fatura oluşturuldu. Teşekkür mü edilmeli vatandaş bilemedi!

 


Bu haber 26/12/2021, Pazar günü yayınlandı, 674 defa görüntülendi
*