Sosyal medya adaleti

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sosyal medya da olmasa adalet sağlanamayacak. Geçen günlerde medyada çıkan üç şiddet içeren görüntüye tepki ilgililer tarafından eksik yapıldı.  Sosyal medyada görüntüler çıkınca halkı yumuşatmak için tedbir alındı ve medyaya açıklamalarla olayın peşindeyiz mesajı verildi. Görüntüler halk tarafından sosyal medyaya yayılmadan önce nerelerdeydiniz? Yani: “Sosyal medya bizi korusun!” mu diyeceğiz?

Hastanede alkol muayenesine getirilen sürücü, elleri kelepçeli ve polis kelepçeli olarak tutarken doktoru darp etti. Doktorun kaşı açıldı. Sonuç hepimizin başına gelince göreceğimiz gibi sanık mahkemeden serbest bırakıldı. Birileri sosyal medyaya sanık artık serbest diye yazınca, Sağlık bakanı da sosyal medyadan tepkisini koydu. Tepkiler üzerine bir U dönüşü yapılıp, toplum hassasiyeti diye sanık gözaltına alındı. Bu olayın devamında ne olacağını takip etmeye sosyal medyanın gücü yetmez. Bir de işini özveriyle yapan doktorların sabırla görevine devam etmesini bekliyoruz.

Çocuk yolda annesine giderken iki tane sivil polisler hiçbir açıklama yapmadan çocuğu bisiklet hırsızı suçlaması ve orada yargılama ve infazına karar veriyor. Çocuk itiraz edince yerlerde sürüklenerek karakola götürülüyor. Bisikletin rengi, hırsızın yaşı, bisikletin markası ihbarla uyuşmuyor ama babasına da karakoldaki isyanı için savcı soruşturma açıyor. Görüntüler birkaç gün sonra sosyal medyaya düşünce Valilik medya aracılığıyla mağdurlardan özür diliyor. Kameraman görevini canlı yayında sürdürürken ünlü gazeteciye yardım etmek için “benim telefonumu kullanın” diye hamle yapıyor. Konuklarıyla kibarlıktan kırılacak kadar nazik sorular sormasıyla bildiğimiz gazeteci, hiç kendinden beklenmeyecek bir harekete imzasını atıyor ve kameramana tokatı yapıştırıyor. Yine bir şey olmuyor. Sosyal medyaya görüntü çıkınca özür diliyor.

Ama görevden ayrılma yok. Biraz da medya sosyal medya görüntülerini ulusal televizyonlarda yayınlayınca ünlü gazeteci temsilcisi olduğu kurumdan istifa ediyor. Geçmiş olsun. “Bizi Allah korusun”yerine mağdur olduğumuzda elindeki görüntüleri sosyal medyaya verenlere duacı olacağız. Toplumun gerilimi sizi nerede bulacak belli değil. Alışverişte, sokakta veya işinizin başında ne yaşayacağınız belli değil. Başımızın üstünde sürekli kayıt yapan kameralarla gezsek yeridir. Çünkü hakkımızı sosyal medyada yayamazsak kimsenin koruyacağı yok.

 


Bu haber 24/12/2021, Cuma günü yayınlandı, 230 defa görüntülendi
*