Odalar maratona başladı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

STK’ların aktif bir şekilde çalıştıkları, hatta yaptıkları basın açıklaması ile aktif olarak görüldükleri Çanakkale’de, odalar önümüzdeki haftalarda seçime gidecek. Oda başkanları ve adayları ise çalışmalara başladılar. Hemen hemen her odada adaylar belli oldu, broşürler bastırıldı, esnaf, üye gezilerine çıkıldı.

Dükkanlarda ise esnafın en çok konuştuğu konuların başında ekonomi gelirken, odalardaki seçimleri ise pandemi sürecindeki hal ve hareketler belirleyecek. Üyeler, odaları pandemi sürecinde ellerini taşın altına koymadılar diye eleştirirken, muhalif başkan adayları ise bu slogan ile oturmaya değil iş yapmaya geliyoruz anlayışı ile hareket ediyorlar. Dükkanlarda başkanlar artık gençleşsin, gençler şu işlerin içine girsinler, en azından bizim halimizden anlarlar anlayışı hakimken, genç başkan adayı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Çok sayıda esnaf dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz günlerde, market işleten bir dostumuzun zamlar karşısında tepkisi “Utanıyorum” oldu. Dükkan sahibi vatandaş ben bir bisküviyi, 5-6 TL’den nasıl satacağım diye kara kara düşünüyor. Satmak mesele değil, satılır. Ancak esnaf bir bisküvinin 6 TL olmasından, kendisinin onu 2 TL’den değil artık 3 TL’den almasından, zam yaparsa, vatandaşın o ürünü alamayacağından, hatta ve hatta vatandaşın o ürünü o fiyata almasının makul olmadığını anlayışından utanıyor.

İlerleyen günlerde, dükkan camlarında zamlar karşısında “Utanıyoruz” tabelaları görülebilir. Görülürse şaşırır mıyız? Cevap belli. Oda seçimleri kıran kırana geçerken, tüm bunlar göz önünde bulundurulacak.

Vatandaş artık kendisini anlayan, yanına gelmekten ziyade, onun sorunlarını kendi sorunları gibi üstüne alan, sorumluluktan kaçmayan, etkin ve aktif olan bir başkan profili istiyor. Başkanlığı sadece koltukta yapanlara, oda seçimlerinde, genel kurullarda hesap soracağız diyorlar.

Hep beraber bakacağız. Pandeminin bileti kimlere kesilecek?

 


Bu haber 19/12/2021, Pazar günü yayınlandı, 603 defa görüntülendi
*