‘Beklenmedik bütçe’ görüşüldü

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İl Genel Meclisi, Merkezi İdare Vergi Gelirlerinden gelen 7 milyar 900 bin liralık ek ödenek bütçesini görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Ay başında düzenlenen plan bütçe görüşmelerinde 204 milyon liranın bölüştürülmesinin ardından meclis bir ay tatile girmişti. Beklenmedik bir anda İl Özel İdare’ye gelen Merkezi İdare Vergi Gelirlerinden gelen ek ödeneğin paylara ayrılması için İl Genel Meclis üyeleri olağanüstü toplantı gerçekleştirdi.

İl Özel İdare’nin temel gelir kaynağı olan Merkezi İdare Vergi Gelirlerinden alınan pay gelirleri incelendiğinde beklentiye göre 7 bin 900 TL gelir fazlalığı oluştuğu görülmesinin ardından, bütçe çeşitli kalemlere paylandırıldı.

Bu kapsamda ek bütçe; köy içmesuyu ve bakım ve onarımlarına 300 bin, il yolları bakım onarım giderlerine 1 milyon, köy elektrik giderlerine 500 bin, iç borç faiz giderlerine 1 milyon 600 bin, İlbank sermaye payı 600 bin, mülga köy hizmetleri işçi ücretlerine 200 bin ve GESTAŞ işçi ücretlerine 3 milyon 700 bin şeklinde dağılımı gerçekleştirildi.

Dağılımın meclis üyelerine sunumunun ardından AK Parti Meclis Üyesi Ömer Şahin, GESTAŞ işçi ücretleri olarak belirtilen ödenekteki işçilerin İl Özel İdare tarafından taşeron olarak çalıştırılan işçiler olduğunu belirtti.
Ek ödeneğin dağılımının Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesi oybirliği ile kabul edilmesi ile toplantıya 10 dakika ara verildi.

Aranın ardından Plan ve Bütçe Komisyon raporu Başkan Nejat Önder tarafından üyelere okundu. Komisyonun, ek ödenek listesinin aynen kabulüne karar verdiği belirtildi. Yapılan oylama sonucunda komisyon raporu oybirliği ile kabul edildi.

Gizem Tuğçe Bayhan


Bu haber 17/12/2021, Cuma günü yayınlandı, 179 defa görüntülendi
*