Üretici Pazarı(mı?)

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Barbaros Mahallesinde, Belediyenin ATA Kreşinin arkasında, Üretici pazarı açıldı. Çok da iyi oldu. Evimize de yakın, Üstelik satılan ürünler taze. Hesaplı. Ancak, bu pazarda, üretici olmayanlar da var. Nereden mi biliyoruz? Cumartesi günü gittik. Maydanoz alacağız, .Bizim üretici gelmemiş. Erken daha. Başka bir ine gittik. Maydanoz kaça dedik? 2 Lira dedi. Geçen hafta 1,5 lira idi. Ne oldu da oldu? Dolar mı yedi bu maydanoz? Hatay’dan geliyor demez mi? Yahu hani sen üretici idin. Hatay’da ne işin var. Anlaşıldı ki, üretici değil. Nasıl girmiş? Nasıl almış? Başka birisinin adını mı kullanıyor. Belediye yetkililerine sormak lazım. Zaten aynı tezgâh, Cuma pazarında da var. Hatta bu arkadaşımızın, Harmanlık Üretici Pazarında, iki yerde tezgâhı var. Belediye,”Saldım Çayırı. Mevlam Kayıra” işi mi yapıyor? Bunları denetleyemez mi? Sonuçta almadık. Başka bir tezgâha yanaştık. Teyzem ile amcam, Maydanoz desteliyorlar. Onun da yarısı uçmuş. Kuş kadar kalmış. Bu Maydanoz satıcılarla bizim başımız belada yani.1,5 lira dedi. Sonuçta,1 liraya anlaştık. Gerçek üretici. Gökçeada’da yapıyormuş bu işi… Millet olarak, arkadan dolanmayı çok iyi biliyoruz.

Zeytinyağı

Zeytinyağına da zam gelmiş. Nasıl olmuş, anlayamadık. Modaya uymuşlar herhalde. Zam modasına. Dolar yükselmeden önce, kilosu,30-35 lira idi,  Ayçiçeği yağına zam gelip, Dolar artınca onlar da, fiyatı,50-60-70 yapmışlar. Bir satıcıya sorduk. Neden zamlandı? ”Sen, bir torba gübrenin kaç lira olduğunu biliyor musun?”.Dedi. Biliyoruz dedik. Bir torba gübreyi kaç dönümle atıyorsunuz. Ayrıca, dolar yükselmeden, gübre fiyatı artmadan, zeytinleri toplayıp yağ yaptınız. Zamlı gübrenin tesiri, bir sonraki sezonda ortaya çıkacak. İnsafsızlık. Ayçiçek yağında dışa bağımlıyız. Anladık da, Zeytinyağında ne oluyor?. Allah aşkına. Nasıl Müslümanlık bu? Haram değil mi? Ne haramı? At izi, it izine karışmış. Peynir ve Süt de öyle. Süte zam geldi,3,6 yağlı süt 4.70 kuruş oldu. Ancak, yağ oranı 3,6 olacak. Böyle süt de çoğu işletmede yok.Şu anda süt hala.birlik tarafından, vatandaştan 3 liraya alınıyor.Ama,fırsatçılar, paket süte zam yapmışlar.Peynire de öyle.Oysa ki, bu gün ,diyelim ki,4 liradan aldıkları sütü, peynir yaptıklarında, üç ay sonra piyasaya sürebilecekler. O zaman zamlı satmalılar. Ancak insafsızlar, depoda olan peyniri, şimdiden zamlı satıyorlar. Devlet, demir yumruğunu bu fırsatçıların kafasına vurmalı.

                    Azıcık Ucundan

Yahu saçmalama. Manyak mısın sen? Hiç ‘kedinin yaş günü’ diye bir şey olur mu? Beş keredir davet ediyorsun, Her seferinde de reddediyorum. Hem o gün, ağabeyimin köpeğinin düğünü var!**** Muharebede batan savaş gemilerinin arasında dolaşan iki köpekbalığından biri, “ Dün bir Amerikan subayını yedim, Sanırım viski içmiş. Başım felaket dönüyor” demiş, “ Sen yine iyisin..” demiş diğer köpekbalığı, “ Ben bir Rus Amirali yedim., İçtiği votkadan feleğim şaştı. Üstelik dünden beri, sürekli madalya şaapıyorum. Kıçım resmen perişan oldu!” Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 13/12/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 716 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com