Enflasyon gerçek maaş zamları sanal

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

TÜİK her ay açıkladığı enflasyon oranlarıyla artık şaşırtmıyor. Geçim derdindeki çalışan kesimi sadece kızdırıyor. Neden? Kurumun açıkladığı enflasyon ile çarşı fiyatları uyuşmuyor. Daha kötüsü TÜİK yaptığı geleceğe dönük, enflasyon tahmini ile tüm çalışanların maaş zamlarını belirliyor. Her seferinde de yanlış tahmin yaptığı için enflasyon farkı adıyla ek zam  emeklilere ve memurlara uygulanıyor. Peki asgari ücretle çalışanlar ne yapsın? Böyle bir enflasyon farkı onlara uygulanmıyor. Aksine sene sonunda gelir vergisindeki artış nedeniyle  daha az maaş alıyorlar. Medya her gün asgari ücrete yapılacak zammın olağanüstü olacağının müjdesini vererek sene sonunu getirmeye çalışıyor. Hızını alamayanlar memurun maaşını da artırıverdiler. Konuyu bilmeyenler memur iyi zam aldı diye kafalarında oluşturdular bile. Şişirilerek yapılacak maaş artışı denilen şey iki senede olacak artışların toplamıymış. 2022 yılında olacak toplu sözleşme artışı %5 di artık % 6 olabilirmiş. Tüm artışları toplayınca sanki bugün yapılmış gibi gösterilen artış, meğer 2023 sonundaki kümülatif artışmış. Zaten Kasım ayında Çalışma bakanı iki yıl sonunda sendikalı memur için kümülatif artışı %30-35 olacağını açıklamıştı. Yani memura açıklanan yeni zam malumun ilanı, sanal zam.

Görünüşe göre açıkladıkları zam oranından daha fazla zam olacak. Nasıl mı? Gerçekleşen  enflasyon farkı olarak. TÜİK’in 2022 yılı enflasyon tahmini %10-12 şimdiden geçilmeye başladı. Bunu görmek için falcı olmaya gerek yok. 2022 yılının ilk maaş artışı enflasyon farkını beklemeden daha 2021 Aralık ayında olan enflasyon nedeniyle revizyona uğramak zorunda. Medyanın pompaladığı sanal maaş artışları ne kadar gerçekleşecek bir ay içinde göreceğiz.

Meclisten geçirdik diye sağlık bakanının açıkladığı doktor memurları ilgilendirilen maaş artışı ise ayrı bir komedi oldu. Hemen geri çekildi. Diğer sağlık çalışanları itiraz etmişler. Bir gün bile sürmedi bu U dönüşü. Geçmişte hakimler ve savcılar “cüzdanımız ve vicdanımız arasında kalıyoruz” dedikleri için maaş iyileştirmeleri yapılmıştı.  Adliye memurları biz olmasak adliyeler çalışmaz diye gösteri yapmadılar. Sağlıkta ise doktorların hakkını koruyacak memur sendikası, düzenlemeye hemen itiraz ediyor ve yasanın geri çekilmesini sağlıyor.  Sene başında salgının en çok korku yarattığı, hastanelerin yataklarının dolduğu günlerdeki gibi doktorları alkışlar mıyız, yoksa yeri gelince doktora şiddet mi uygularız o doktorla baş başa kalan hastanın tercihine kalıyor. O alkışların biraz sahte olduğu sosyal medyada yayılış hızından belliydi. Galiba doktorlara olan saygımız da sadece sanal dünyada var. 2022 zamlı maaşları memurlara ve asgari ücretlilere hayırlı olsun.


Bu haber 13/12/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 350 defa görüntülendi
*