“Her HDP’li PKK’lı öngörüsünde bulunamazsınız”

İYİ Parti GİK Üyesi Rıdvan Uz, canlı yayın konuğumuz oldu. Güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uz, hem HDP ile ilgili hem de İYİ Parti’nin güncel oy oranı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. “İYİ Parti’nin HDP’ye mesafesi var mıdır?” sorusuna “Her HDP’li PKK’lı öngörüsünde bulunamazsınız” diyen Uz, İYİ Parti’nin Çanakkale Merkez’de oyunun yüzde 27’yi yakaladığını belirtti.

İYİ Parti GİK Üyesi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, canlı yayın konuğumuz oldu. Güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uz, özellikle İYİ Parti’nin oy oranı üzerinde durdu.

İYİ Parti GİK Üyesi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, ekonomi ile ilgili yapmış olduğu açıklamada “Yüzde 71 oranında gencimiz, Avrupa’ya gitmek istiyoruz diyorlar. Burada doktor olmaktansa, Avrupa’da bulaşıkçılık yaparız diyorlar. Dünyadaki en değersiz paralar arasına girdi TL. Genç nüfus siyasete bu dönemde hassasiyet göstermeye başladı. “Bu ülke doğru gitmiyor, ben de bir şey yapabilir miyim?” diyorlar.

Bir yılda 101 polis arkadaşımız intihar etti. Bu konu irdelenmeli. Bunun atanamayan öğretmeni var. Çocuğuma pantolon, süt alamıyorum diye intihar eden anne, babalar var. Bu işe bir dur denmesi gerekir. Bununla ilgili bir çalışma olmadığından, gençlerimiz bende saf tutmak zorundayım diyor” dedi.

“Herkes ülkeyi kurtarmanın peşine düştü”

Hem DSP’den hem AK Parti’den partilerine katılım olduğunu söyleyen Uz, “Geçen hafta Demokratik Sol Parti’den belediye başkanlığı yapmış, mali müşavir bir hanımefendi partimize katıldı. Bu hafta yine bir AK Parti’den bir arkadaşımız partimize katıldı. İnsanlar bir şeyin doğru gitmediğine kanaat getiriyorlar. Bizim için ise bu dönemi en son şans olarak görüyoruz. Herkes ülkeyi kurtarmanın peşine düştü.

Çanakkale Merkez’deki 52 köyün 40’ını bitirdik. Çoğu ilçedeki başkanlarımız köylerini bitirdiler. Biga’nın 12 köyüne geçen hafta tek tek gittik. Bunları bir rapor haline getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“En kötü 16.7 olarak gösteriliyoruz”

İYİ Parti’nin oy oranı ile ilgili bilgi paylaşan Rıdvan Uz, “Çanakkale ili genelinde, anketlerde Merkez’de yüzde 27’yi yakalamış bir İYİ Parti var. Çanakkale ilçeleri ile bakıldığı zaman oyumuz 21.7-22’ye gelmiştir. Çanakkale’de İYİ Parti’nin birinci parti olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu görüyoruz. Türkiye genelinde de iki önemli anket firması sahipleri açıklama yaptılar. Birinin 18.7, diğerinin 19.3 olarak gözüküyordu. Taraflı, tarafsız anket firmaları ile çalışıyoruz. En kötü 16.7 olarak gösteriliyoruz. 20 bandına gelmiş bir İYİ Parti vardır.

“Bu sandık gelecek”

Bu sandık gelecek, millet nasıl yerel seçimlerde kararını vererek, iktidar tercihini muhalefete çevirdiyse, genel seçimlerde de bunu göreceğiz. Bu 20 yıllık iktidarın 12 yıllık hizmet süreci için çok da söylenecek bir şey yoktur” ifadelerini kullandı.

“Doğudaki en büyük kaygı iki kutuplu bir seçime girmek olmuş”

“İYİ Parti’nin HDP’ye mesafesi var mıdır?” soruna ise Uz, samimi bir değerlendirme yaptı. HDP ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında, “Gezilerimizin ana eksenine doğu ve güneydoğu bölgelerini almıştık. Doğu bölgelerinde hem HDP’ye hem de iktidara oy vermiş seçmenlerle bir araya geldik. Doğudaki en büyük kaygı iki kutuplu bir seçime girmek olmuş. Adalet ile ilgili bir problemimiz varsa HDP’den başka bir alternatifimiz olmadı deniyor. Ekonomi ile ilgili bir sıkıntımız varsa burası çözmüyorsa AK Parti’ye oy veriyoruz diyorlar.

Somut örnek vereceğim; Van Erciş’te bir esnaf ziyareti yapıyoruz. Bir dükkanda oturduk, çay içiyoruz. Oradaki, beyefendi çay dağıtırken, “Bu kadına dert anlatıyorlar. Bu kadın iktidar değil ama” dedi. Ben de merakla dinliyorum. Diğer oturanlar ise ; “Ya, arkadaş partimize oy veriyoruz. İktidar olamıyor. Bu kadının iktidar olma ihtimali var. Ona verelim” yanıtını verdiler.

“HDP’ye oy veren her vatandaşımızı PKK’lı diye sınıflandırmıyoruz”

Biz kutuplaştırmaya karşıyız. HDP’ye oy verenin oyu Türkiye’de bir buçuktan en fazla üçe çıkmıştır. Bugün 11-12. Bizimde burada sebep aramamız lazımdır. Her HDP’li PKK’lı öngörüsünde bulunamazsınız. Bunu yapamazsınız. Bunu yaparsanız, oradaki insanlara ihanet edersiniz. Biz bu darboğaza girmemek adına yelpazeyi geniş tutuyoruz. Biz dağdaki ile problemini aşamayan yöneticiler ile elbette aramıza mesafe koyuyoruz. Ama HDP’ye oy veren her vatandaşımızı PKK’lı diye sınıflandırmıyoruz. Kutuplaşma siyasetinden beslendikleri için bu durumu kullanmaya çalışıyorlar. İnsanları eşit ve adil olarak görmek gerekir. Bir hakim bu Kürt diye 20 sene bu Türk diye 10 sene ceza verebilir mi? Biz bu gidişattan memnun olanların rahatını bozmuşuz. Onu anladık” dedi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 10/12/2021, Cuma günü yayınlandı, 416 defa görüntülendi
*