Yenileme Bakımı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kış geliyor otomobiliniz varsa tedbir almak gerekli ama nasıl? Otomobil devamlı harcama yapılan bir araç (yatırım aracı) Eski otomobil ise ne kadar eski? Önemli. On beş yıl önce emekli ikramiyesi ile bir araba sahibinden bahsediyorum. Şimdilerde alamazsınız.

Siz ne zannettiniz? Ülkede bu durumda yüzlerce yaşayan otomobil sahibi olduğunu biliyorum. Günümüz araba fiyatlarının ne kadar uçuk kaçık bir durumda olduğunu da biliyorum. Bu durumda ne yapmamız gerekli ona bakalım. Otomobili düzenli kullananlar zaten gerekli önlemleri almış olmalılar. Yani; antifreze, yağ, hava ve yakıt filtresi, ısıtma sisteminin bakımı, lastiklerin durumu öncelikle bakılmış olmalıdır. Tamam bunları her sene yapıyoruz ama arabamız yine de eskiyor. Kaporta, boya döşeme, yürüyen alt mekanik, motor, şanzıman aşıntıları yıllara meydan okumayı bırakmış oluyorlar. Sonuç da otomobili yenilemek daha yeni teknolojisi bir tık yukarıda olsun, konforu acık üst düzey olsun derken puffff! Hayal bitti. Ne ikinci el nede sıfır otomobil almamızın olanağı yok gibi duranlara söylüyorum. Yapılacak tek şey elindekini kurtarmak. Bu nasıl olacak? Önce bir psikiyatri uzmanına gidin. Size sağlam bir sinir ilacı versin. Daha sonra yapılacakların listesini eşinizin haberi olmadan hazırlamaya başlayın. İlaca başlamayın. Eşiniz yeni otomobil için bir takım hazırlıklar içinde olabilir problem çıkmasın. Nerde kaldık. Liste… İlk sırada kaporta boya işlemi için bir usta ile görüşün. Ustanın görüşlerinin ne olduğunu öğrenin ama not alın. pazarlığını yapın ne fiyat verirse yarısını teklif edin. İlaca başlamayın. Zaman kavramı ustanın ve sizin aynı enlem ve boyamla olduğunuzu ustaya anlatmanız için çok önemli olduğunu unutmayın. Eğer renk değişikliği yapacaksanız çaktırmadan eşinizin sevdiği renkler üzerinde durmakta yarar var. İlaca başlamayın. Eşinize otomobilin ikinci baharı yaşatmayı uygun bir yer, zaman pozisyonda anlatmanız gerekli çünkü otomobil bir zaman diliminde ortada olmayacak. Diyelim ki eşiniz uygulamaya sıcak baktı o zaman durum daha zor olacağını bilin. İlaca başlayın…  Bakım listesinden vazgeçin istek listesini yapın. Boya rengi, döşeme kumaşı veya koltuk kılıfı siz ilgilendirmez. Kaporta ve boyacıya arabanızı teslim edin. İlaç içmeyi unutmayın Ve sabrın sonu selamettir diyerek bekleyin.

Sonuç hemen hemen tüm aileyi mutlu edecektir. Düşük bir bütçe ile bir müddet sanki bir başka otomobile biniyormuş hissi ile avunur gidersiniz. İlaca devam eder, mutlu mutlu yaşarsınız. Aracın diğer bölümlerini daha sonra elden geçirirsiniz. Zaten diğer işler önemsiz görüntü önemli. Bu arada ilaç rapora bağlanmıştır… Otomobiliz sizden daha iyi bir görüntüye kavuşmuştur. İlaca devam… Ne mutlu otomobilinize. Kalın Sağlıcakla

EYYYYYY KOVALAKUSSS

NOS nedir? Nasıl Kullanılır ?

TEK BİR TUŞA BEDEL 150 HP… NOS Açılımı Nitrous Oxide olan NOS uygulaması, güç arttırmanın en etkili yollarından bir tanesidir.

İçten yanmalı bir motorun gücü, dışarıdan aldığı oksijeni, püskürttüğü yakıtla ne kadar şiddetle patlatabildiğine bağlıdır. Motor modifiyesinin genel amacı motora giren hava (oksijen) benzin karışımını arttırmak ve bu suretle içerdeki patlamayı şiddetlendirmektir. Yani, sistemdeki iki ana değişken, yakıt ve oksijendir. Yakıtın depolanması ve aktarılması nispeten kolaydır. Fakat alınan hava miktarının arttırılması ek çalışmalar gerektirmektedir ve genellikle modifiyenin konusunu bu oluşturmaktadır. İçeri giren havadaki moleküllerin yoğun olması en önemli faktördür. Soğuk hava sıcak havadan çok daha yoğundur. İçeri giren hava ne kadar yoğun olursa içerdeki patlama o derece şiddetli, üretilen güç ve tork da o derece yüksek olur. Otomobillerin soğuk havada daha iyi performans göstermelerinin ve hava filtrelerinin soğuk hava alacak şekilde monte edilmesinin sebebi de budur. NOS yani nitrojen ve oksijen karışımı, yakılacak olan oksijen miktarını ve patlamanın şiddetini iki katına çıkartır. Aracın ömrünü yer bitirir.

KIŞ LASTİĞİ

Yolcu ve eşya taşıyan araçlarda 01 Aralık-01 Nisan arasında kış lastiği kullanılması zorunludur. Kış lastiklerinizi takmayı unutmayınız.

Kış lastiği Islak, sulu kar, kar ve tuz lastikler arasındaki karmaşık kanallar aracılığıyla alttan dışarı pompalanırken, yumuşak kauçuk bileşimi, düşük sıcaklıklara rağmen yol yüzeyini kavrar. Bu nedenle kış lastikleri, tasarım açısından yaz veya dört mevsim lastiklerinden çok daha kaba görünür. Bir su birikintisinden geçerken yaz lastiğinin neredeyse kaygan olan yüzeyi sizi bir su uçağı haline getirebilirken, kış lastiğindeki sırt, sizi doğru yönde ilerlemeniz için yolu sıkıca kavrayan ve suyu çekip lastiğinizin altından atan kanallara sahiptir.

 

 

Performans kış lastikleri, kar ve buzda sürüşten ziyade daha çok yol tutuşuna odaklanır. Hiç kar veya buz görmeseniz bile, çok daha düşük sıcaklıklara rağmen yol yüzeyini kavrayan daha yumuşak kauçuk bileşimleri nedeniyle kış lastikleri soğuk hava ve düşük sıcaklıklar için tavsiye edilir.

 

GÜLMECE


Bu haber 09/12/2021, Perşembe günü yayınlandı, 589 defa görüntülendi
*