Türkiye’de Görülmesi Gereken Antik Kentler

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Göbeklitepe

Göbeklitepe, Şanlıurfa iline bağlı şehir merkezine yaklaşık olarak 22 km uzaklığında geniş bir dağlık alanda bulunuyor. Türkiye ve dünya tarihi açısından çok büyük bir öneme sahip olan bu bölgenin tarihi yaklaşık olarak 12000 yıl öncesine dayanıyor yani Neolitik Çağ’a ait bir yapı.

Göbeklitepe’de en bilinen kalıntılar T biçimli dikilitaşlar, taş ve kemik aletler kullanılarak alanın yakınlarındaki kireçtaşı platoda yer alan taş ocaklarından elde edilmişlerdir. Bu sütunlarda en ilgi çekici olan, üzerine yansıtılan diğer figürlerden farklı olarak aşağı doğru iner şekilde tasvir edilen 3 boyutlu aslan kabartması dikkat çekiyor. Bu ve diğer aslan figürleri neolitik dönemde aslanların Anadolu’da yaşamış olma ihtimalini güçlendiriyor. İnsanları temsil eden T sütunlarının ağırlıkları 40 ile 60 ton arasında değişiyor.

 

Afrodisias

Aphrodisias Antik Kenti, Aydın’ın Karacasu ilçesinde Menderes Irmağı’nın bir kolu olan Dandalaz Çayı vadisinde denizden 600 metre yükseklikte bulunuyor. Kentin tarihi M.Ö 5000 yılına kadar uzanıyor. İlerleyen yıllarda Roma İmparatorluğu ile yakın ilişkiler kurması kentin ayakta kalması için önemli bir neden. Dönemin Roma İmparatoru Augustus tarafından kişisel korumaya alınır.

Antikçağın önde gelen sanat, mimarlık, heykeltıraşlık ve din merkezi haline gelmiştir. Dönemin en iyi heykeltıraşlarının bu kentten çıktığı söylenir. Aphrodisias Kenti’nin en önemli yapısı kuşkusuz Aphrodithe Tapınağı’dır. Tapınağın ilk yapımı Arkaik Devri’nde gerçekleştirilmiştir.

Afrodisias’ın günümüzde tekrar ortaya çıkmasını fotoğraflarıyla büyük üstat Ara Güler sağlamıştır.

 

Magnesia

Kent, Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunmaktadır. Anadolu’ya gelen Magnetler tarafından kurulmuştur. Çevresindeki Menderes Nehri’nin sürekli yerini değiştirmesi ve dolayısıyla kente zarar vermesi yüzünden Pers saldırılarına önlem olarak kent daha yükseğe taşınmıştır. Yeni yerinde ise daha düzenli, planlı inşa edilen kent, eskisine göre daha iyi. Çevresindeki Priene, Ephesos ve Tralleis gibi kentlerin de sayesinde ticaretini ilerletmiştir.

 


Bu haber 02/12/2021, Perşembe günü yayınlandı, 275 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com