Ödem Sorunu ve Çözümler

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Vücudumuzda dönem dönem karşılaştığımız, özellikle kadınların sıkça karşılaştığı sorunlardan biri ödem problemleridir. Ödem temelde vücudumuzun, özellikle el ve ayaklarımızın şişmesine neden olan, hücrelerimizin içinde bulunan sıvının hücre dışına çıkmasıyla ortaya çıkar. Yetersiz su tüketimi, aşırı tuz tüketimi, hareketsizlik veya aşırı hareket etmek, uykusuzluk veya fazla uyumak, kadınlarda adet dönemi öncesi, seyahat, bazı hastalıklar, alkol alımı, yüksek proteinli beslenme gibi saymakla bitiremeyeceğimiz durumlar ödemin en sık karşılaşılan sebeplerindendir. Ödem, günlük rutinimizin dışında yaptığımız pek çok durumda ortaya çıkabilir.

Peki, ödem sorunundan kurtulmak için neler yapabiliriz? Öncelikle mutlaka su tüketimimizi gözden geçirmemiz gerekir. Günlük ortalama 2,5 litre kadar su tüketimi oldukça önemlidir. Su ihtiyacımızı karşılarken, çay ve kahve gibi içeceklerin su yerine geçmediğini bilmemiz gerekir. Özellikle kış mevsimine girdiğimiz şu dönemlerde su ihtiyacı hissetmiyor olabiliriz. Mutlaka hatırlatıcılarla kendimize su içmeyi hatırlatmalı ve yeterli su tüketimini sağlamalıyız.

Diğer gözden geçirilmesi gereken nokta, hareket durumumuzdur. Eğer hareketsiz kalıyorsak kendimize uygun bir egzersizle, gerektiğinde uzman desteği alarak yeterli fiziksel aktivite düzeyine ulaşmamız gerekir. Dünya sağlık örgütüne göre, haftada en az 150 dakika orta düzey tempolu bir egzersiz, sağlıklı yaşam için gereklidir. Her gün veya en az gün aşırı yapacağımız 30-45 dk tempolu bir yürüyüşle sağlıklı yaşam için gereken aktiviteyi sağlayarak hareketsizlik kaynaklı ödem sorunumuzdan da kurtulabiliriz.

Bir diğer önemli konu ise tuz tüketimidir. Bazı çalışmalar, ülkemizde günlük tuz tüketiminin ortalama 15 gram civarı olduğunu gösteriyor. Dünya sağlık örgütünün önerisi ise 5 gramın altında tuz tüketimi olması gerektiğidir. Fazla tuz tüketimi, ödem sorunlarının yanında hipertansiyon, böbrek hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok ciddi sağlık sorunun temelini oluşturur. Yemeklere eklediğimiz ekstra tuz miktarını olabildiğince düşürmemiz gerekir. Bunun yanında gizli tuz kaynaklarını da bilmeli ve dikkatli tüketmeliyiz. Özellikle paketli ürünler, işlenmiş et ürünleri, doğal maden suları, bulyonlar ve turşu çeşitleri gibi gizli tuz kaynaklarına oldukça dikkat etmeliyiz.

Son olarak ödem sorunlarını çözme konusunda bize oldukça yardımcı olan sebze ve meyveleri unutmamalıyız. Sebze ve meyveler, İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde, tuzun içinde bulunan ve ödem sorununun temel minerali olan sodyumla ters olarak etki gösterirler. Bu sebeple beslenmemizde sıklıkla bu grupların dengeli tüketimini sağlamamız gerekir.

Kısaca toparlamak gerekirse; yeterli su tüketimi, tuz tüketiminin azaltılması, sağlık durumunuza uygun günlük egzersiz ve yeterli sebze meyve tüketimiyle ödem sorununuzun azalmasını sağlayabilirsiniz. Sağlıkla kalın.


Bu haber 01/12/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 486 defa görüntülendi
*