Brezilya’dan gelen Türk kahvesine zam

10 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Brezilya’da yaşanan doğal afetlerin ardından dolar kurundaki hızlı artış sebebiyle, yurtdışından gelen Türk kahvesi dahil olmak üzere birçok kahve çekirdeğine zam geldi. Kur farkı nedeniyle ise bazı kahve toptancıları zarar etmemek amacıyla kafelere tedarikini durdurdu.

Brezilyadan ithal olarak alınan Türk kahvesine gelen zamlar vatandaşları şaşırtırken, kafelerde ise artık bazı kahve çeşitleri bulunmuyor. Dolar kurundaki artışın büyük etki etmesi sebebiyle, fiyatların yeni yılda çok daha fazla artacağı konuşuluyor. Türk kahvesi kilosu 90, 100 liraları bulmasının ardından son fiyatı 150 lira oldu.
Özbek Kahvecisi dükkanı esnafı Emincan Kaya, ithal olarak ülkeye gelen kahve çekirdeklerine ilk olarak Brezilya’da yaşanan doğal afetin vurmasından dolayı 60 liradan 90 liraya çıkmasına sebep olduğunu, bu sırada ise doların yükselmeye başlaması ile gittikçe zamlandığını söyledi.

“Paketlerken ayrı kargolarken ayrı fiyat çıkıyor”
Şu anda kahve toptancılarının kur seviyelerindeki değişkenliklerinden dolayı fiyat belirleyemediklerini söyleyen Kaya, bu sebepten dolayı da talepleri karşılayamadıklarını aktardı. Kaya, “Çanakkale’deki bazı kafelere çekirdek veriyordum fakat şu anda fiyatlar istikrarsız olduğu için sattığım fiyattan daha yükseğe almak zorunda kalıyorum. O yüzden birçok toptancılığı bıraktım çünkü zarara girerim, fiyat belirleyemiyorum. Dolar geçtiğimiz günlerde 13’ü gördü. Anlık fiyat değişimi var. Paketlerken ayrı kargolarken ayrı fiyat çıkıyor. Toptancılar 13’ten aldığı malı neden 12’den satsın” şeklinde belirtti.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 01/12/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 397 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com