Bayramiç Tahin Helvası’na tescili verildi

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Başvuru süreci tamamlanan Bayramiç Tahin Helvasının Coğrafi Mahreç İşareti tescil belgesi Türkpatent’te gerçekleştirilen törenle Türk Patent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan tarafından takdim edildi.

Törene; AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, , Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Bayramiç Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Yıldırım, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Çan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin Görgün, Bayramiç İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Çobanoğlu, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Örnek, Hüseyin Peker, Tatlan Helva Bahar Koçer, Hüsnüoğulları Helva Ege Şenol, Sefa Akyüz Helva İbrahim Akyüz katıldı.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, “İnsanımızın, toprağımızın, kültürümüzün, tarihimizin değerlerinden olan Kaz Dağları kuzey yamacında yer alan ve Çanakkale’nin Bayramiç ilçesiyle özdeşleşen Bayramiç Tahin Helvamız bölgemizin önemli bir değeri. Odamızın çalışmaları ile böyle değerli bir ürünümüz coğrafi mahreç işaretiyle taçlandırıldı. Böylelikle Bayramiç helvamızın hem geçmişten gelen özellikleri hem de kaliteleri güvence altına alınmış ve ticarileşmesinin sağlanması için fırsat yakalanmıştır” dedi.

“Ülkenin ekonomisine katkı sunmak çok kıymetli”
Coğrafi işaretle benzerlerinden farklılaşmış ürünlerin koruma altına alındığını söyleyen Pehlivan, “Çanakkale’mizin sahip olduğu coğrafi işaret potansiyelini katma değere dönüştürmek, ülkenin ekonomisine ve ihracatına katkı sunmak çok kıymetli” ifadelerini kullanarak emeği geçen herkese teşekkür etti.

Haber Merkezi


Bu haber 28/11/2021, Pazar günü yayınlandı, 270 defa görüntülendi
*