Bu Nasıl 25 Kasım?

1 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nde, Çan’da düzenlenen yürüyüş tepki çekti. Kadınların yürüyüşü sırasında, en önde taht üzerinde bir kadının olması ve tahtı erkeklerin taşıması, cinsiyet ayrımcılığının protesto edildiği günde, cinsiyet ayrımcılığını körükledi. Organizasyon şok etkisi yarattı.

25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nde, Türkiye’nin dört bir tarafında kadınlar sokaktaydı. Çanakkale Merkez’de, saat 18.00’de İskele Meydanı’nda basın açıklaması yapılırken, saat 19.00’da ise kordon boyunda yürüyüş gerçekleşti. Kadınlar cinsiyet ayrımcılığını protesto ederlerken, İstanbul Sözleşmesi’ni her fırsatta dile getirdiler.

Çan’da ise düzenlenen etkinlik kafalarda soru işaretleri bıraktı. Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ün de katıldığı yürüyüşte, taht kullanıldı. Yürüyüşün en önünde bir kadının tahta oturtulması ve erkeklerin tahtı taşıması günün anlam ve önemi ile bağdaşmadı. Cinsiyet ayrımcılığı ve şiddetin her türlüsünün protesto edildiği gün ortaya çıkan manzara tepki çekti.

Çan Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan paylaşımda, “Ne yazık ki Türkiye’de her 10 kadından 4’ü hayatın bir bölümünde şiddete maruz kalıyor; her gün bir değerimiz katlediliyor.

Bizler duyarlı ve anlayışlı bir birey ve ardından bir toplum halini almamız gerekliliğine dikkat çekmek için bugün anlamlı bir eylemde bulunduk” ifadeleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 26/11/2021, Cuma günü yayınlandı, 530 defa görüntülendi
*