“Mücadelede kararlıyız”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Ak Parti Çanakkale İl Kadın Kolları basın açıklaması düzenledi. İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Karadayı, “Şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz” vurgusunu yaptı.

81 ilde yapılan ortak basın açıklamasını, Çanakkale’de Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Karadayı gerçekleştirdi. Karadayı, yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında yapılan faaliyetleri sıralayarak, “2004 yılında Anayasa’da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile ‘töre nedeniyle’ ifadesini ekleyerek, töre cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu’nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor” dedi.

“Tüm bu adımlar kararlılığımızın en iyi göstergesidir”
Karadayı, açıklamasının devamında, “Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Yakın zamanda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir. 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

Özlem Kavuklu


Bu haber 25/11/2021, Perşembe günü yayınlandı, 392 defa görüntülendi
*