“MEB iyi bir sınav verememiştir”

1 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Çanakkale Şubesi tarafından, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla basın açıklaması yapıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan açıklamada, “Corona virüs sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı iyi bir sınav verememiştir. Bilimin rehberliğinde yeterli koruyucu tedbirleri almak konusunda başarısız olmuştur” ifadeleri yer aldı.

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Çanakkale Şubesi tarafından, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulunuldu. Şube Başkanı Osman Demircan tarafından okunan açıklamada, “Cumhuriyetin kuruluş yıllarında; Mustafa Necati, Vasıf Çınar, Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç gibi devrimci eğitimcilerin önderliğinde en saygın meslek olan öğretmenlik, Köy Enstitülerinin kapatılması sürecinin başlangıcı olan 1946 yılından itibaren giderek yıpratılmıştır.

Dincileşmeye ve piyasalaşmayla birlikte Köy Enstitülü ve ilerici öğretmenler baskı ve kıyımlara uğramışlardır. Özellikle öğretmenlerin büyük çoğunluğunu örgütleyen, Köy Enstitülü Fakir Baykurt ile özdeşleşen Türkiye Öğretmenler Sendikası ve 12 Mart sonrası onun yerine kurulan TÖB-DER bu kıyım ve baskılara karşı şanlı direnişler gerçekleştirmişlerdir. 12 Eylül faşist darbesi TÖB-DER’i kapatmış, üyesi öğretmenlere işten çıkarma, işkence, hapis, sürgün gibi insanlık dışı uygulamalar yapmıştır.

Atatürk’e başöğretmenlik unvanı verilmesinden 93 yıl sonra, bugün eğitim sistemimiz artık nitelikli çağdaş öğretmen yetiştirememenin yanında, liyakati dışlayan, eğitim hakkına erişimi engelleyen, adaletsizlikler eşitsizlikler üreten bir hale gelmiş evrensel laik-bilimsel eğitim karşıtı uygulamalarla dolmuştur.

Corona virüs sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı iyi bir sınav verememiştir. Bilimin rehberliğinde yeterli koruyucu tedbirleri almak konusunda başarısız olmuştur. Alt yapısını oluşturmadan uygulamaya çalıştığı çevrimiçi eğitim, öğretmenleri daha zor duruma düşürmek ve öğretmen kimliğini yıpratacak çalışmalar olarak tarihe geçmiştir. Öğretmenleri, EBA adında ucube bir eğitim sistemine bağımlı kılmış ve öğretmeni itibarsızlaştırma yolunda hızlı adımlar atmıştır. Tüm bu olumsuzluklar içinde bile çağdaş eğitim mücadelesini vermeye çalışan öğretmenlerimizin çabası çok değerlidir” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 24/11/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 192 defa görüntülendi
*