“Kendine güvenmenin neresi kötü?”

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla, yazılı basın açıklamasında bulunuldu. Açıklamada, “Kadın özgürlük ve bağımsızlığı adına emeğine, düşünsel gücüne, üretkenliğine sahip çıkma mücadelesi vermesi, kendine güvenmesinin neresi kötü?” ifadeleri yer aldı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla, DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından, yazılı basın açıklamasında bulunuldu.

Açıklamada, “Her gün katliamlara, tecavüzlere, intiharlara şiddete tanıklık ediyoruz, Acıya boğulan toplumsal bir kaosu içinde uyanıyor, direnmenin ayakta kalmanın vazgeçilmezi sokaklarda isyanla iç içe haykırışa dönüşen kitle oluyoruz.

Kapitalizmin sömürü aracı emek ve kadın hatta çocuk olunca günümüz yaşanılanların dozu da sayısı da katlanarak sürüyor. Bugün cezaevleri, her gün oturup kalktığımız evler, dolaştığımız ve işe gittiğimiz sokaklar, genelevler, iş yerleri şiddetin kol gezdiği avlular adeta.

Kadın özgürlük ve bağımsızlığı adına emeğine, düşünsel gücüne, üretkenliğine sahip çıkma mücadelesi vermesi, kendine güvenmesinin neresi kötü? Sömürü sisteminin akışına sorgulayıcı bakmak, örgütlü mücadele ve dayanışmayla hayatlarımızı güzele dönüştürmek zorundayız

Tüm dünyada aynı anlamı taşıyan 25 Kasım, Kadınların baskıya zulme karşı haykırışları, isyanları, çığlıkları sokaklardan kulaklarımıza akıyor olması anlamlı bir o kadar da vazgeçilmez bir devinim.

Yokluğa açlığa, şiddete, tecavüz ve istismarlara, katledilmelere karşı sokağa bir nehir gibi akan kadınlara toplumun tüm kesimleri omuz vermek sorumluluk taşımak zorundadır. Aksi durumda küçücük kendi kabuğunda dediğimiz insanların yaşamlarında da her gün ekranlardan sofralara şiddet akmaya devam edecektir.

Kadına Yönelik Şiddetle mücadele de iç hukuka dayalı uygulamaların önündeki engellerle birlikte, İstanbul Sözleşmesinin iptaliyle dayatılmak istenen kadının tüm yaşam alanlarını baskılayan, eşitsizliğin katlanarak sürekliliğe dönüşmesi, sistemin bireyler üzerinde ve toplumsal hayatlarda büyük hasarlar solumasını artırıyor. Baskının ve şiddetin kadın emeğini değersizleştiren ağır bir sürecin içinden geçerken bu koşulları değiştirmek örgütlü mücadeleyle elimizdedir” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 24/11/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 190 defa görüntülendi
*