Öğretmenler borç alarak geçiniyor

1 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eğitim-İş Çanakkale Şubesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı açıklamada sendika olarak öğretmenler ile yaptıkları anket sonuçlarını paylaştı. Anket sonuçlarına göre öğretmenlerin yarısı geçinemiyor, yakınlarından borç almak zorunda kalıyor.

Eğitim-İş Çanakkale Şubesi tarafından yapılan açıklamada, “Atatürk ulusal bütünlüğümüzün kurulmasında ve geliştirilmesinde, Türkiye’nin çağdaşlaşmasında en önemli görevi öğretmenlere vermiştir. Bugün ise Türkiye’de öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değeri gördüğünü, taleplerinin karşılandığını söylemek mümkün değildir. Öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, AKP iktidarı döneminde ciddi şekilde gerilemiştir. Eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla Öğretim Birliği’ne vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama gayreti, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi, okullarda yaşanan şiddetin artması, ihraçlar ve açığa almalar, sürgünler, sözleşmeli ve güvencesiz istihdam uygulamalarıyla öğretmenlerin yaşadığı sorunları daha da derinleştirmiştir” cümlelerine yer verildi.

YÜZDE 65 GEÇİNMEKTE ZORLANIYOR
Açıklamada, Eğitim-İş tarafından 3 bin 630 eğitim emekçisinin katılımı ile gerçekleştirilen anket sonuçları da paylaşıldı. Yüzde 49,4’ü erkek, yüzde 50,6’sı kadın toplamda 3 bin 530 öğretmenin katıldığı araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 23,34’ü eşinin çalış(a)madığını belirtilmiş. Yani neredeyse evli her 4 emekçiden birinin eşi işsiz ve evin başlıca gelir kaynağı enflasyonla biçilen tek maaş.

Katılımcıların yüzde 57,8’i ailenin gıda ihtiyaçlarını karşılamada zorluk yaşadığını, yüzde 48,3’ü maaşlarının yetersizliğinden dolayı ek hesap kullandıkları, yüzde 77,7’si ailenin sağlık harcamalarını karşılamakta zorluk çektikleri, yüzde 90’ı kullandıkları kredi kartının borçlarını ödemede zorlandıkları, yüzde 65’i geçinmekte zorlandıkları, ailelerinden veya yakınlarından borç aldıkları beyan edilmiş.

Katılımcıların yüzde 61,1’i ekonomik zorluklardan dolayı mesleki motivasyonlarının düştüğü, yüzde 84,3’ü ek iş aradığı belirtilmiş.

“TOPLUMDAKİ SAYGINLIKLARININ YIPRANDIĞINI AKTARMIŞTIR”
Öğretmenin işi dışında ek iş aramak istemesinin oldukça manidar olduğu vurgulanan açıklamada, “Ekonomik olarak zor durumda olan eğitim çalışanlarının öncelik olarak ekonomiyi temel sorun olarak görmelerinin nedeni yukarıdaki görüşlerinden belli olmaktadır. Katılımcıların yüzde 64,2’si düşük maaşları nedeniyle toplumdaki saygınlıklarının yıprandığını aktarmıştır” ifadeleri yer buldu.

Özlem Kavuklu

 


Bu haber 23/11/2021, Salı günü yayınlandı, 151 defa görüntülendi
*