Motosiklet ile Yaşam

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sıkıldım. Otomobil konularının bazıları sinirlerimizi germiş durumda. Canım ülkemde sahtekârlar ön planda olduğunu geçen hafta anlatmaya çalışmıştım.

Son numaraları sıfır otomobillere plaka çıkartıp ikinci el sıfır otomobil olarak satış yapıyorlar. Bu satışlar, liste fiyatlarından daha fazla fiyata satmak amaçlı. Devlet bu konuyu biliyor mu bilmiyorum ama sıkıntı büyük.  Yüzlerce ticari ve binek otomobil kiralanan tarlalarda bekliyor.

Bu hafta birazda motosiklet dünyasına dalalım bakalım. Ben uzun zamandır motosiklet kullanmaktayım. Bu benim yaşam biçimim. Motosiklet sürerken tüm sıkıntılarım düşüncelerim bir yerlere savruluyor. Eve dönüşüm boş bir kafa ile oluyor. Tavsiye ederim. Motosiklet sürüşü maksimum dikkat isteyen bir işlem. Otomobil sürüşü, günümüzde motosiklet kadar dikkat istemiyor. Bir motosiklet kullanıcısı özeldir. Bu özelliği ancak ve ancak sürücünün kendisi bilir. Sürücünün annesi, karısı, çocuğu ve patronu asla ve asla bilemez. Motosiklet sürücüsü motor üstünde kişiliğini istediği moda sokabilir. İsterse Vahşi biri olabilir veya çok sakin bir karakter yapısına bürünebilir. Bunun sebebi rüzgârdır. Motosiklete binenlerin % 95 kg olarak fittir. Çünkü istemsiz spor yaparlar. Rüzgâr yedikleri için bedenler dirençlidir Ve kolay kolay yorulmazlar. Bilim adamlarına göre motosiklet kullanalar, normal insanlara göre 10 yaş daha genç görünürler. 10 yaş daha fazla yaşarlar. Belki sizler motosiklet kullanalardan fazla yaşarsının ama ben ve motosiklet kullanıcısı farklı yaşarız.

Yani otomobil kullanmak, satın almak sıkıntı. Ya motosiklet ya da bisiklet. Yok otomobil falanca olmuş filanca olacakmış bunları geçin sıkıntı yapmayın. En iyisi yürüyün hiçbir şey almayın gerek yok sinirlerinizi bozmayın. Aklınızda motosiklet olsun yeter. Sağlıklı günler bizi bekler.

Sağlıcakla kalın…

EYYYYYYY KOVALAKUS

Sana uygun bedava bir araç tavsiye ediyorum.

Onewheel

Onewheel, kendi kendini dengeleyen tek tekerlekli elektrikli kaykay, şimdiye kadarki en gelişmiş sürüş deneyimini yaratmak için daha fazla güç ve daha fazla menzil kazandı. Tamamen yeni Onewheel GT, daha fazla güç, önemli ölçüde daha fazla tork için daha yüksek voltaja sahip. Tek bir şarjla 52 km’ye kadar gidebilir ve 32km/s‘lik bir maksimum hıza ulaşabilir. Sürüş deneyimi de büyük ölçüde iyileştirildi, artık içbükey ayak pedleri, kavrayıcı kavrama bandı ve daha da derin ve daha fazla boardfeel için bir araya gelen özel bir lastik profili içeriyor. Artık off-road sürüş ortamlarında maksimum çekişin keyfini çıkarmak için bir seçenek olarak dişli bir lastik de seçebilirsiniz. Ve eğer gece sürüşü yapmak isterseniz, entegre LED farları açmanız yeterli.

TEKNİK

Bir tüpün içinde 1126 kilometre!

Otomobil büyüklüğündeki bir kapsüle yerleştirildiğinizi ve kapsülün saatte 1126 kilometre hızla bir tüpün içinde ilerlediğini düşünün. Üstelik eğlence için değil, gideceğiniz yere ulaşmak için.

Tesla ve SpaceX’in kurucusu ABD’li milyarder Elon Musk, Los Angeles ile San Francisco arasındaki 643 kilometrelik yolu 30 dakikada kat edebilmeyi sağlayan ‘Hyperloop’ adlı bir proje ortaya çıkardı. Günümüzde bu iki kent arasındaki ulaşım uçakla bir saatte sağlanabiliyor.

Musk, San Francisco ile New York arasını da bir saate, Los Angeles ile New York arasını da 45 dakikaya düşürebileceğini ifade ediyor. Hatta ABD ve Çin arasında bu sistem inşa edilse, okyanus üzerinden iki ülke arasındaki ulaşım zamanı 2 saate kadar düşebiliyor. Sistem, büyük şehirler arasındaki kara yolculuğunu havasız tüpler içindeki insan taşıyan kapsüllerle ses hızına yakın bir süratle gerçekleştirmeyi hedefliyor. İlerlemek için fırlatma mekanizması ve güçlü bir itiş gücü gerekiyor. Ray sistemlerine ihtiyaç duymuyor, tüm hava koşullarına karşı korunmaya sahip. Tüm gücünü güneş panellerinden alıyor ve bir kısmını depolayabiliyor. Kapsül, kendi oluşturduğu havadan yastık içinde bir hava hokeyi masasındaymış gibi tüple temas olmadan yolculuk edebiliyor.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Elon Musk, “Gerçek ışınlanmanın dışında (Lütfen birisi bunu da yapsın), süper hızlı seyahatin tek yolu bir tüp inşa etmek” dedi. Her 30 saniyede bir kalkış yapacak olan kapsüller, tek seferde 28 yolcu taşıyabilecek. Tek yön gidiş maliyeti yolcu için 20 dolar olacak. Hyperloop’un maliyeti sadece 6 milyar dolar. İki şehir arasında yapılması planlanan yüksek hızlı demiryolu sisteminin ise 60 milyar dolar. Elon Musk, projesini 10 yılda hayata geçirebileceğini söylüyor.

GÜLMECE

Yurdum insanının otomobil kullanması ile avrupalı vatandaşın otomobil kullanması arasında ki fark çok bariz. Soldaki resimde yolun sorunu yok. Ancak sağdaki resim Türkiye yollarındaki kasis ve çukurlar da ki sürüşü göstermektedir. Gerçi Alkol hemen hemen her yerde davranışı aynı düzeye getirdiği bilinen bir gerçektir.


Bu haber 23/11/2021, Salı günü yayınlandı, 434 defa görüntülendi
*