Ulaşım dolara dayanamadı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz hafta akaryakıta gelen zamların ardından, Çanakkale’de 2018’den beri değişmeyen taksi tarifesi gelecek aydan itibaren zamlı fiyatlar ile hizmet vermeye başlayacak. Öğrencilerin yoğun bir şekilde otobüs kullandığı kentte, gözler toplu taşımaya yapılacak olan zammı da beklemeye başladı. Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir tarafından yapılan açıklamada, taksi tarifesine yapılacak olan zamların yanı sıra yılbaşının ardından Çanakkale Özel Halk Otobüsleri’ne zam kararı için dilekçe verileceğini duyurdu.

Döviz kurundaki dalgalanmaların ardından akaryakıta gelen zamlar, şehir için ulaşımını da etkilemeye başladı. Çanakkale’de son 3 yıldır taksimetrelere gelmeyen zam, doların yükselişine dayanmadı. Gelecek aydan itibaren zamlı fiyatlar ile hizmet vermeye başlayacak taksilerin durumunu Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir anlattı.

Demir, “Son bir iki ay içerisinde akaryakıta bayağı zam geldi. Ama sadece akaryakıtla bitmiyor. Bunun yanında lastiğine, parçalarına zam geliyor. Onun için önümüzdeki ay taksilere zam yapacağız. 2018 yılında en son zam yapmışız. Taksimetre açılışı 5 lira, yürür 4 lira olarak. O zamanki akaryakıt fiyatı ise 7 liraydı. 2020 yılında da kısa mesafe düzenlemesi yaptık. Çanakkale’de kısa mesafe çok sıkıntılıydı. Taksici esnafı kısa mesafeyi de çözelim dedi. Biz de 2020’nin Eylül ayında kısa mesafeye zam yapmıştık ama açılış ve yürüre yine zam yapmamıştık. 2018’in tarifesi ile devam etmiştik. Bu sonuçla kısa mesafeyi 15 TL olarak düzenlemiştik. Bu dönemde ise motorin 6,30 lira, benzin ise 6,80 fiyatlarındaydı” bilgisini paylaştı.

“Ne müşteriyi üzecek ne de esnafı üzecek”
“Şu anda ise benzin fiyatı 8,88 lira, motorin temelli benzini geçti 8,91 lira. Buna istaneden esnaf da mağdur” diyen Demir, “Önümüzdeki ay, tarifeyi hazırlayacağız. Belediye ile de görüşerek önümüzdeki ay taksiye zam yapmayı düşünüyoruz. Açılışa 1 lira, yürüre 1 lira koyarak, ne müşteriyi üzecek ne de esnafı üzecek bir zam yapmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yılbaşından sonra zam olacak diye düşünüyorum”
Demir, toplu taşıma araçları ile ilgili olarak ise, “Toplu taşıma araçları olan Özel Halk Otobüsleri’ne zam kararı belediye meclisinden çıktığı için yılbaşından sonra bir zam dilekçesi verecekler. Onlara da yılbaşından sonra zam olacak diye düşünüyorum. İnşallah yılbaşından sonra belediye meclis üyelerimiz, onların da mağduriyetini görecektir. Köy minibüslerine ise birlikten tarife çıktığı için onların sıkıntılarını akaryakıta zam geldiği zaman gideriyoruz” diye belirtti.

“Keşke hiç zam gelmese de biz de zam yapmasak”
Başkan Demir, fiyatların yıllık sabitlenmesi gerektiğini söyleyerek, “Keşke hiç zam gelmese de biz de zam yapmasak. Fiyatlar yerinde durmuyor. Aslında yılbaşından yılbaşına zam olmuş olsa bir defa, bir yıl boyunca esnaf da vatandaş da ne yapacağını bilir. O zaman ona göre iş alır esnaflar. Şimdi tam iş alıyorsun, bir fiyat teklifi veriyorsun ama bakıyorsun 2 defa zam gelmiş, senin verdiğin teklif sıfıra iniyor ve bir anlamı kalmıyor” şeklinde fikirlerini belirtti.

Özlem Kavuklu


Bu haber 22/11/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 307 defa görüntülendi
*