“Dişhekimleri de bu krizden fazlasıyla etkilenmişlerdir”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

22 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olması sebebiyle Çanakkale Dişhekimleri Odası 11. Dönem Yönetim Kurulu, çelenk koyma töreni düzenledi. Törende yapılan açıklamada, dişhekimlerinin pandemi dönemindeki sorunlarına vurgu yapılırken, içinde bulunduğumuz ekonomik durumdan dişhekimlerinin de etkilendiği belirtildi.

Çanakkale Dişhekimleri Odası tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene; Oda Başkanı Süleyman Sami Doğangün, Çanakkale Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Arzu Uygun Sezen, CHP Belediye Meclis Üyesi Dişhekimi Bilge Şimşek ve birçok dişhekimi katıldı.

Törende açıklamada bulunan Çanakkale Dişhekimleri Odası Başkanı Süleyman Sami Doğangün, pandemi sürecinde dişhekimlerinin yaşadıkları zorluklara değindi. Doğangün, “22 Kasım 1908 dişçi mektebi bütçesinin maarif nezaretine gönderilmesi ile başlayan ülkemizin bilimsel diş hekimliği süreci bugün 113.yılında. Bugün hayatı pahasına cansiperhane görev yapan sağlık çalışanlarına uygulanan ve yürek burkan şiddet maalesef hız kesmeden devam ediyor. Biz dişhekimleri ise her gün yüzlerle ifade edilen can kayıplarının artık olağanlaştığı, kanıksandığı ruh halini yaratan COVID-19 pandemisinin insanlığı hangi olumsuzluklara taşıyacağı bilinmezliği içinde bir kutlama daha yapıyoruz” dedi.

Dişhekimlerinin hizmet sunumu güçleşiyor

Dişhekimliğinde kullanılan cihaz ve malzemelerin ağırlıklı olarak ithal ürünler olması nedeniyle paritenin sürekli TL aleyhinde değişmesiyle hizmet sunumunun güçleşmesi, buna bağlı serbest çalışan dişhekimlerinin çalışma koşullarının olumsuz etkilendiğini söyleyen Başkan Doğangün açıklamasının devamında, “Yaklaşık 2 yıldır süre gelen pandemi, üretimde var olan krizi daha da derinleştirmiştir. Ekonomik çözülmeler tüm dünyada ve ülkemizde halkın yaşam standartlarında köklü yıkımlara neden olmuştur. Buna bağlı olarak da kamu ve özelde çalışan dişhekimleri de bu krizden fazlasıyla etkilenmişlerdir. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, tarafımızdan defalarca gündeme getirilen çözüm önerilerimiz hayata geçirilmelidir” vurgusunda bulundu.

Öğrenci sayısı sınırlaması uygulanmalı

Dişhekimi fakültesi öğrencilerin işsizlik korkusunu dile getiren Başkan Doğangün, “Ülkemizin en zor ve en pahalı eğitimini alan gençlerimizin geleceği ucuz işgücü olmak ya da işsiz kalmak olmamalıdır. Bu konuyla ilgili önemsenmesini ve dikkate alınmasını acilen talep ettiğimiz diğer bir husus ise dişhekimliği fakültelerine alınan öğrenci sayısına sınırlamanın belirlenecek kontenjanlarda hayata geçirilmesidir. Tıp ve dişhekimliği genel sağlığın ayrılmaz uygulama alanları olup yetiştirilecek dişhekimlerinin nitelikli eğitim almaları hususunda, alınacak önlemlerin aynen tıp fakültelerinde alınan önlemler gibi değerlendirilmesini toplumun alacağı ağız-diş sağlığı hizmetlerinin üstün nitelikte olmasına imkân sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Dişhekimleri Odası Başkanı Süleyman Sami Doğangün, son olarak şunları söyledi: “Türk Dişhekimleri Birliği ve 37 Dişhekimleri Odası, 36 yıllık geçmişlerinden gelen birikimle halkın ağız diş sağlığı ve mesleğin sorunları ve çözümleri konusunda yeterli bilgi ve tecrübeleri ile ulusal ağız diş sağlığı politikalarının oluşmasında katkı yapmaya hazırdır.”

Tören, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Özlem Kavuklu


Bu haber 22/11/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 308 defa görüntülendi
*