“Zamlar harcamaların sonucu mu?”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Özgür Ceylan, GESTAŞ ile ilgili araştırma komisyonu kurulması için Meclis Başkanlığı’na önerge verdiler. Çanakkale deniz ulaşımında kilit role sahip olan GESTAŞ’ın faaliyet alanıyla ilgili harcamaların araştırılması gerektiğini belirten vekiller, “GESTAŞ Gelibolu-Çardak hattında çalışan GELÇAR gemilerinin kapak atma ücretlerine 2020 yılında yüzde 35, 2021 yılında ise yüzde 100’ün üzerinde zam yapmıştır” ifadelerini kullandılar.

Önergede, deniz ulaşımı dışında alternatifi olmayan Çanakkale’nin bazı ilçelerinde ulaşımın yaşam kalitesini doğrudan etkileyen başat faktörlerden biri olduğu kaydedilirken, “Çanakkale Boğaz hattı, Gökçeada, Bozcaada, Güney Marmara hattında ve Çardak-Lapseki hatlarında yoğun deniz taşımacılığı faaliyeti yapılmaktadır. Seferlerin çok büyük bir bölümü bir kamu şirketi olan GESTAŞ tarafından yapılıyor olsa da, haksız rekabet şartlarında varlığını sürdürmeye çalışan, Çardak-Gelibolu arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapan yüzde yüz yerli sermayeli GELÇAR adında bir özel şirketin de varlığı söz konusudur” denildi.

Önergede, GESTAŞ Deniz Ulaşım Turizm Ticaret A.Ş. sermayesinin yüzde 99,96’sı kamuya ait bir anonim şirket olduğu belirtilirken, “Gelibolu – Çardak (Lapseki) arasında, idari liman seferi bölgesinde, düzenli feribot seferleri yaparak yolcu, araç ve yük taşımacılığı yapan, 6 adet motorlu feribot sahibi tarafından kurulmuş olan özel bir şirketten daha bahsetmek gerekir” denildi.

CHP’li Özgür Ceylan ve Muharrem Erkek, önergede GELÇAR’ın üç gemisinin GESTAŞ tarafından satın alındığı hatırlatırken, “Son dönemde kamuoyunda gerek yönetim kuruluna yapılan atamalarda siyasi teamüllere uyulmaması, gerekse şirketin ana faaliyet konusu dışında birçok kalemde alım ve harcamalar yapması yer almıştır” denildi.

GESTAŞ A.Ş’nin Sayıştay raporlarına yansıyan ve yönetim kurulu başkanının talimatıyla gerçekleşen temsil ağırlama giderlerinin ise 2015 yılında 4 milyon 777 bin 221 TL gibi oldukça yüksek bir meblağ olduğunu belirten Ceylan ve Erkek, “Şirketin 2017 ve 2018 yıllarında zarar ettiği 2019 yılını ise cüzi bir kar ile kapattığı görülmektedir” dedi.

CHP’li Özgür Ceylan, Gelibolu–Çardak hattında faaliyet yürüten özel bir şirket olan GELÇAR’ın da GESTAŞ tarafından kamu gücünü de kullanarak baskıladığını iddia ederken, “Sefer sayılarını düşürmesi, bakım onarımı özel idare tarafından gerçekleştirilen GELÇAR’ın kullandığı iki rampadan birinin üzerine beton dökerek kullanılmaz hale getirmesi, hem Çanakkalelilerin daha yüksek ücretlerle bu hizmetten faydalanmalarına hem de kuyruklarda zaman kaybı yaşamalarına neden olmaktadır” diye konuştu.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek “Çanakkale’de hukuk devleti ilkeleriyle ve piyasa koşullarıyla açıklanamayacak uygulamalar geçer akçe haline gelmiş ve bu durum Gelibolu ve Çardak Belediyelerini de finansal olarak kayba uğratmıştır” dediler.

Haber Merkezi


Bu haber 21/11/2021, Pazar günü yayınlandı, 312 defa görüntülendi
*