Çanakkale Barosu rengini belli etti

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye Barolar Birliği önümüzdeki günlerde seçimli genel kurula gidecek. Mevcut Başkan Av. Metin Feyzioğlu’nun karşısına ise aday olarak Ankara Barosu Başkanı Av. Erinç Sağkan çıkacak. Geçtiğimiz günlerde ise Marmara Bölgesi Türkiye Barolar Birliği delegasyon toplantısı yapıldı. Toplantı sonrası değerlendirmelerde bulunan Çanakkale Barosu Başkanı Av. Aydın, “Baroların iradelerinin TBB Başkan Adayı Av. R. Erinç Sağkan üzerinde birleştiğini kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.

Barolar Birliği 4-5 Aralık tarihlerinde seçimli genel kurulunu yapacak. Çoğunluğun sağlanması halinde, Barolar Birliği Başkanı yeniden belirlenmiş olacak mevcut Birlik Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’nun karşısına ise genel kurulda çıkacak isimlerden birisi ise Ankara Barosu Başkanı Av. Erinç Sağkan oldu. Geçtiğimiz günlerde ise Marmara Bölgesi barolarının başkanları ve TBB delegeleri İstanbul’da bir araya geldiler ve baroların ortak kararı Av. Erinç Sağkan oldu.

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Soner Aydın, gerçekleşen toplantı ile ilgili sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu. Başkan Aydın, Av. Erinç Sağkan üzerinde birleştiklerini kamuoyuna duyurdu.

Başkan Aydın, yapmış olduğu bilgilendirmede, “4-5 Aralık 2021 tarihinde yapılacak TBB Genel Kurulu; avukatların meslek sorunlarının derinleştiği, ekonomik kaosun içerisinde her geçen gün kan kaybettiği, yargının hukuksuzlukların aracı haline getirildiği, savunmanın çoklu baro adı altında bölünerek parçalanmaya ve etkisizleştirilmeye çalışıldığı bir dönemde toplanacaktır. Böyle bir dönemde TBB seçimleri, başta avukatlık mesleğinin geleceği olmak üzere, bağımsız yargının tesisi ve insan hakları mücadelesinde çok büyük bir önem taşımaktadır.

Bu kapsamda içinden geçtiğimiz olağanüstü süreçte, yaptıkları ve yapmadıklarıyla savunmanın parçalanma sürecine ses çıkarmayan ve hatta bu çabayı örgütleyen, hukuku teferruat gören başkanı ile özdeşleşmiş bugünkü TBB yönetim anlayışına karşı, savunma mesleğinin sorunlarını çözmekte ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesinde barolarla işbirliği içinde çalışan, insan hakları ihlallerinde hak savunuculuğu rolünün bilinci ile mücadele eden bir Barolar Birliğinin güçlü bir yönetim anlayışı ile yeniden inşa edilmesi noktasında kararlıyız.

13 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’da toplantıya katılan barolarin iradelerinin TBB Başkan adayı Av. R. Erinç Sağkan üzerinde birlestiğini kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 21/11/2021, Pazar günü yayınlandı, 454 defa görüntülendi
*