Çanakkale altına yüklendi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Dolar kurundaki dalgalanma ile birlikte, vatandaşın alım gücü de günden güne düşüyor. Altın da her geçen dakika rekor kırmaya devam ederken vatandaşlar yatırım amaçlı planlarını hayata geçirmek için bu durumu fırsat olarak değerlendirmeye başladı. Kuyumcu Atanur Ülker, son günlerde beklenenin üzerinde bir satış olduğunu belirterek, bu dönemin araç ve konut alım-satımı için değerlendirilebilecek güzel bir fırsat olduğunu söyledi. Biz haberi yazdığımız dakikalarda gram altın 644 TL’ye ulaşırken, Temmuz ayında 400 TL seviyelerindeydi.

Haberin yazıldığı dakikada altının gram fiyatının 644 TL ‘ye yükselmesiyle, vatandaşlar birikimlerini araç veya konut üzerine dönüştürmek amacıyla altınlarını satmaya devam ediyor. Ayrıca, çeyrek altında, bir baraj olarak nitelendirilen 1.000 TL seviyesinin üzerine çıktı. Altın almak artık hayal haline gelirken, elinde altını olan ise bozdurmak için kuyumculara akın ediyor.

Altındaki bu artış ile ilgili açıklamada bulanan Kuyumcu Atanur Ülker, “Son birkaç gündür altında ciddi bir yükseliş oldu. Bu artışın birçok sebebi var; döviz yönündeki artış var, onsun değer artışı var, beklentiler alışı yaratıyor. Bu sadece ülkemizin ekonomisiyle alakalı değil, dünyada da birçok kriz var. Özellikle pandemi süreci birçok dengeyi değiştirmiş biçimde. Daha önceki tecrübelere dayanarak, artışlar belli bir rakama geldiğinde mutlaka geri çekilme olacaktır. O geriye çekilmeler de alış fırsatı yaratacaktır. Altın ciddi bir yatırım aracı, bunu değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“ALTININI SATAN DAHA FAZLA DURUMDA”

Ülker, yatırımcıların bu dönemi değerlendirdiğini söyleyerek, “Gerçekten beklediğimizin üzerinde bir satış var. Özellikle araç ve konut alım-satımı için değerlendirecek güzel bir fırsat oldu. Faiz artırımı veya faiz düşürmenin etkisinin belirsiz olması sebebiyle, kişiler bu değer artışını değerlendirmek istiyorlar. O sebeple altınını satan daha fazla durumda. Fiyatlar çok yükseldiği için yatırımcılar temkinli davranmaya çalışıyorlar. Doğru olan da budur zaten. Önümüzdeki hafta içinde daha net fiyatlar çıkacaktır. Yatırımcıların bu durumu takip etmelerini tavsiye ederiz” şeklinde konuştu.

Özlem Kavuklu

 


Bu haber 19/11/2021, Cuma günü yayınlandı, 338 defa görüntülendi
*