“Beslenemeyen, kalacak yeri olmayanlarız”

Çanakkale Öğrenci Sendikası tarafında, 17 Kasım Uluslararası Öğrenciler Günü dolayısıyla basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında, öğrenciler yaşadıkları sorunları dile getirerek, yalnız kaldıklarını belirtiler. Öğrenciler, “Lise öğrencilerinin sınav stresinden yaşamına son verdiği bir eğitim sistemi” ifadelerini kullandılar.

Öğrenci Sendikası, 17 Kasım Uluslararası Öğrenciler Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve sendika üyesi olan gençler yaşadıkları sorunları kamuoyu ile paylaştılar.

“Bir aradayız”

Öğrenci Sendikası tarafından yapılan basın açıklamasında, “17 Kasım Uluslararası Öğrenciler Günü’nü Türkiye’de öğrencilerin sorunlarına karşı mücadele sesini yükselttiği bir gün olarak tanıtmak ve kamuoyunun bu sorunlara dikkatini çekmek amacıyla bugün burada, bir aradayız.

“Geleceksizlik sarmalından kurtulamayan milyonlarca öğrenciyiz”

Biz; niteliksiz bir eğitim sisteminin içinde, ezberci bir sınav sisteminde başarılı olmaya çalışan, başarılı olsa bile genç işsizliğin tarihimizin rekor seviyelerine ulaştığı ülkemizde geleceksizlik sarmalından kurtulamayan milyonlarca öğrenciyiz. Yurtdışında kuryelik yapmakta Türkiye’de avukat, mühendis, doktor olmak arasında kalan, KYK borçları bir an olsun peşini bırakmayan, yemekhanede beslenemeyen ve kalacak yeri olmayanlarız.

“En ağır suçları işleyenlere uygulanmayan müdahaleler öğrencilere uygulanmaktadır”

Avukat olma hayaliyle okul bitirenlerin 1500 lira maaşla hukuk bürolarında çalıştığı, geleceğin sanatçılarının geçinemeyeceğini düşündüğü için okulu bıraktığı, lise öğrencilerinin sınav stresinden yaşamına son verdiği bir eğitim sistemi vardır Türkiye’nin. Bu da yetmezmiş gibi öğrenciler hakkını aradığında, “Barınamıyoruz, beslenemiyoruz, geçinemiyoruz” dediğinde ülkemizde en ağır suçları işleyenlere uygulanmayan müdahaleler öğrencilere uygulanmaktadır.

“Yalnız olmamak dışında, bir çaremiz yok”

Birbirimizden başka gidecek yerimiz, mücadeleden başka çaremiz olmadığı için Öğrenci Sendikası’nı 2019 yılının Kasım ayında kurmaya karar verdiğimizde “Hiçbir öğrenci yalnız kalmayacak!” diyerek söz vermiştik. Bir kez daha görüyoruz ki işsizliğin, yoksulluğun, geleceksizliğin karşısında yalnız olmamak dışında, bir çaremiz yok.

Biz kendi yaşamımız üzerinde söz hakkımız olsun diye konuşmaya devam edeceğiz. Sen, ben ile olmayacağını bildiğimiz için “Biz” olmaya, “Biz değiştirebiliriz!” demeye, bir araya gelmeye devam edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 18/11/2021, Perşembe günü yayınlandı, 712 defa görüntülendi
*