“Üretici tedirgin”

Dolar kurundaki artış Türkiye’de her gün alışılagelmiş bir durum halini aldı. Dolar hafta ortasında 10,60 TL oldu. 10 TL bandını aşan dolar, gün aşırı rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Dolarda meydana gelen kuruşluk zam dahi, üreticinin belini bükerken, girdi maliyetleri her geçen gün artıyor. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Bu daha da ileri seviyelere giderse, üreticiyi rahatlatacak açıklamalar yapılmazsa, sıkıntı büyüyecek” dedi.

Son günlerde Türkiye’de en çok duyulan cümlelerden birisi “Sıkıntı büyüyecek” oldu. Dolar kurundaki artış hızla devam ederken, dolar hafta ortasında 10,60 TL’yi gördü. 10 TL’yi aşan dolar karşısında alım gücü düşerken, giderler ciddi şekilde artışa geçti. Tarımsal üretimde kullanılacak her türlü gider kalemine zam geldi.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, dolar kurundaki yükselişi gazetemize değerlendirdi.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Dolar kurundaki artış, üreticiyi doğrudan etkiliyor. Şu anda üreticinin kullandığı gübresinden, ekipmanına kadar, akaryakıtına kadar doların yükselmesi, üretimde kullanılan ne kadar aktör varsa hepsini ciddi şekilde etkilemektedir.

Ben Dolar kurunun gerileyeceğini temenni ediyorum. Girdi fiyatlarının yükselmesi ile birlikte üretici tedirgin oluyor ancak bir taraftan da tedirgin olmakla birlikte üretim de devam ediyor. Hammadde az da olsa kullanılarak, çalışmalar devam ediyor. Ama bu daha da ileri seviyelere giderse, üreticiyi rahatlatacak açıklamalar yapılmazsa, sıkıntı büyüyecek. Üretici adım atmaktan vaz geçerse sorun orada başlayacaktır. Girdi maliyetlerinin artması ve gereğinin yapılmaması noktasında sıkıntılı günler hepimizi beklemektedir. Üretici ile birlikte tüketiciyi de sıkıntılı günler beklemektedir” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 17/11/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 273 defa görüntülendi
*